Wiadomości

230 milionów do wypłaty w JSW. Górnicy dostaną nagrody

Wyższy zysk spółki, ale niższe nagrody? Tak twierdzą górnicy krytykujący porozumienie związków zawodowych z szefostwem Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Nagrody mają zostać wypłacone w najbliższy piątek, ale już zdążyły rozgrzać kopalnianą atmosferę.

Wypłata jednorazowej nagrody motywacyjnej realizowana jest w ramach Porozumienia zawartego pomiędzy Zarządem JSW S.A. a Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi w dniu 08.02.2023 r. Kwota brutto wypłaconej nagrody motywacyjnej wyniesie około 230 mln zł i nie przekroczy ustalonego w Porozumieniu z 8.02.2023 r. funduszu wynagrodzeń na rok 2023 – przekazał Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. 

Wysokość nagrody będzie uzależniona od przynależności do danej grupy pracowniczej i nie będzie mogłą być wyższa niż: 11500 zł brutto dla pracowników zatrudnionych pod ziemią, 9500 zł brutto dla pracowników zatrudnionych w ZPMW oraz 7500 zł brutto dla pozostałych pracowników. Nagrody nie otrzyma pracownik, który podczas zatrudnienia w JSW S.A. w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. miał nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy; został przyłapany na kradzieży lub jej próbie albo przebywał w pracy nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających.

Tyle teoria, a praktyka jak zwykle swoje, bo szeregowi górnicy już teraz nie przebierają w słowach: skromna jałmużna. To jedno z delikatniejszych określeń. A wszystko to dlatego, że podobną nagrodę wypłacano w JSW już w zeszłym roku o wówczas była ona o kilka tysięcy złotych wyższa niż obecnie. Górnikom pracującym pod ziemią należało się 19000 zł brutto, osobom zatrudnionym w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla – 16000 zł, zaś pozostali pracownicy mogli liczyć na 13000. Część osób uważa, że związki nie wywiązały się ze swojego zadania, a część pyta, dlaczego pracodawca funduje niższą nagrodę przy wyższych zyskach spółki.

Sama JSW oblicza, że łączny koszt nagród wyniesie około 230000000 złotych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button