Wiadomości

430 zł za przegląd techniczny auta? Resort komentuje zmianę ceny

10% płacy minimalnej. Tyle reprezentanci niektórych stacji diagnostycznych chcą za przegląd samochodu. Ale resort się od tego odcina

W całej Polsce rozprzestrzeniła się informacja o rzekomym wzroście opłat za przegląd techniczny samochodu. Zgodnie z tymi doniesieniami, za badanie pojazdu osobowego mielibyśmy płacić 430 złotych zamiast obecnych 98 zł. Jednak dziś Ministerstwo Infrastruktury zdementowało te informacje w krótkim komunikacie.

Tego rodzaju informacja pojawiła się jakiś czas temu na jednym z portali internetowych. Temat szybko został podchwycony przez media branżowe, co spowodowało, że Polacy dowiedzieli się o planowanym wzroście kosztów przeglądu technicznego pojazdu do 430 złotych. To oznaczałoby znaczne zwiększenie opłaty w porównaniu z aktualną stawką wynoszącą 98 złotych.

Jak donosi portal interia.wp.pl, do Ministerstwa Infrastruktury wpłynęła propozycja od wiceprezesa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK), aby koszt przeglądu technicznego wynosił 10% minimalnego wynagrodzenia. Przypomnijmy, że od 1 lipca minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 4300 złotych brutto. Jednak diagności sami postulują podwyżki, ale jedynie do kwoty 246 złotych.

Dementi Ministerstwa Infrastruktury

Ministerstwo Infrastruktury w dniu dzisiejszym zdementowało informacje o podwyżce opłat za przegląd techniczny pojazdów. W wydanym komunikacie stwierdzono, że w związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami o wzroście opłat za badania techniczne pojazdów, Ministerstwo Infrastruktury informuje, że nie planuje podwyżek opłat od 1 lipca 2024 roku. Nie rozpoczęto również prac legislacyjnych nad zmianą przepisów regulujących wysokość stawek opłat za badania techniczne. Ministerstwo zdementowało także informację o uzależnieniu wysokości opłat za badania techniczne pojazdów od minimalnego wynagrodzenia oraz podawaną przez media kwotę.

Aktualne stawki opłat obowiązujące od 2004 roku

Od 2004 roku obowiązują aktualne stawki opłat za przegląd techniczny pojazdu. Obecnie za badanie techniczne zapłacimy:

  • 98 złotych za samochód osobowy,
  • 162 złote za samochód osobowy z instalacją LPG,
  • 62 złote za motocykl,
  • 153-176 złotych za samochód ciężarowy.

Należy pamiętać, że poruszanie się pojazdem bez ważnego przeglądu technicznego jest zabronione i grozi za to mandat w wysokości do 3 tysięcy złotych.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button