Historia

80 lat temu narodziła się Polska Ludowa

22 lipca 1944 roku to oficjalna data powstania PRL, choć nazwę Polska Rzeczpospolita Ludowa wprowadzono 8 lat później. Chcemy przypomnieć Wam, jak wówczas wyglądał ROW

Rybnicki Okręg Węglowy to nazwa wywodząca się z czasów PRL właśnie, choć przetrwała do dziś jako określenie Ziemi Rybnickiej i Wodzisławskiej. I właśnie od węglowej tematyki rozpoczniemy naszą wędrówkę. Poniżej wodzisławski dom kultury z wizerunkiem – a jakże – górników.

Poniżej powstałe w roku 1952 rybnickie Technikum Górnicze miało kształcić kadry dla żywiołowo rozwijającej się tej gałęzi przemysłu. I tak też się stało. Istniejąca do dziś szkoła jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych placówek edukacyjnych w naszej części województwa. Na fotografii z lat 60. widać ją razem niewyasfaltowaną jeszcze ul. Tadeusza Kościuszki.

Pozostajemy w górniczych klimatach, ale przeskakujemy do Chwałowic, gdzie naprzeciw kopalni znajdowała się słynna restauracja Polonia

…a jeśli Chwałowice i kopalnia, to nie można zapomnieć o Teatrze Ziemi Rybnickiej, który jako dom kultury w całości wybudowała właśnie KWK Chwałowice. Obiekt początkowo zaprojektowany na ponad 700 miejsc (obecnie ma ich o około 100 mniej) powstał w roku 1964. Na zdjęciu poniżej widok z początku lat 70.

Spod Teatru schodzimy na Plac Wolności (jeździliście Ogórkami??? xD )…

…i udajemy się autobusem do Żor. Tak wyglądało centrum tego miasta u progu lata 1945 roku…

Zmiana miejsca i zmiana dekady. Powyżej czyn społeczny w latach 70. na skrzyżowaniu nowobudowanej obwodnicy (ul. Kotucza) z ulicą Zebrzydowicką obok tzw. blaszoka, czyli na Piowniku. Z kolei poniżej – w podobnym klimacie – pierwszomajowy pochód w Jastrzębiu.

A jakie Wy macie wspomnienia z PRL? Piszcie w komentarzach!

Powiązane artykuły

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button