Wiadomości

Chwałowice uhonorowane! Familoki w rejestrze zabytków

Słynne chwałowickie osiedle robotnicze czyli po prostu familoki nie są już po prostu familokami

Od teraz zespół budynków mieszkalnych został wpisany do rejestru zabytków. Oznacza to nie tylko wzrost znaczenia, ale też realną ochronę przewidzianą przez prawo. Charakterystyczne dla górnośląskiej zabudowy budynki z czerwonej cegły w lipcu wpisano do rejestru prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Cieszę się, że chwałowickie familoki zostały wpisane na listę zabytków. Ma to oczywiście kilka praktycznych mankamentów, ale miejmy nadzieję, że ten zapis będzie impulsem do zadbania o te budynki i ich historyczne otoczenie. Niewiele trzeba by chwałowickie familoki olśniły i zachwyciły. Przede wszystkim trzeba oczyścić ich zewnętrzne ściany. Brutalnie mówiąc: nikt ich nie czyścił przez sto ostatnich lat. Marzy mi się, by wypiaskowano chociaż jeden familok, tak na pokaz, by każdy mógł zobaczyć ile piękna kryje to budownictwo. Potem może ruszy pospolite ruszenie przywracania urody tej dzielnicy. To jest możliwe – mówi dr Jan Krajczok, miłośnik historii regionu

W podobnym tonie wypowiadają się służby konserwatorskie województwa śląskiego podkreślając historyczne znaczenie chwałowickiego osiedla.

Powstanie osiedla robotniczego w Chwałowicach wiąże się z budową w tej miejscowości kopalni węgla kamiennego w 1897 r. Właścicielem tych terenów pod koniec XIX w. była rodzina Henckel von Donnersmarck. W latach 1875–1897 hrabia Guido Henckel von Donnersmarck otrzymał od władz nadanie 19 pól górniczych, o powierzchni około 15 km kw., które po połączeniu stanowiły podstawę utworzenia nowej kopalni. W 1903 r. rozpoczęto głębienie pierwszego szybu, a w dn. 02.09.1907 r. nastąpiło uroczyste otwarcie kopalni nazwanej na cześć jej właściciela >>Donnsersmarck Grube<<

Warto podkreślić, że ochroną konserwatorską zostały objęte zarówno budynki mieszkalne, jak i gospodarcze, które są częścią osiedla.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button