Czy to koniec marzeń? Budowa hospicjum w Rybniku wstrzymana.
Miało być ukończone w tym roku, a budowa ledwo ruszyła. Miasto zerwało umowę z generalnym wykonawcą hospicjum w Niedobczycach.
Inicjatorem budowy hospicjum była rybnicka Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie. W zamierzeniu miało być 30 miejsc dla pacjentów stałej opieki oraz 10 pacjentów dziennej opieki medycznej. W ramach inwestycji planowano, by powstał budynek hospicjum stacjonarnego wraz z zagospodarowaniem terenu, w tym parkingiem i infrastrukturą towarzyszącą oraz zagospodarowaniem terenów zielonych. Całość miała kosztować ponad 31 milionów złotych z czego niemal połowę dofinansowano z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Co będzie dalej? Tego na razie nie wiadomo. O wstrzymaniu budowy poinformował na swoim fanpejdżu prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Z kolei na miejskiej stronie internetowej informacje są już dużo bardziej szczegółowe. Niestety cała sytuacja nie wygląda różowo.
Ze względu na nieterminową realizację zadania i brak postępów w pracach na budowie, które wynikają z treści umowy, Miasto zdecydowało się odstąpić od zawartej z wykonawcą umowy. Nastąpiło to 24 stycznia br., na podstawie przepisów kodeksu cywilnego (art. 635 KC) oraz warunków zawartej umowy. Inwestycję, która miała zostać zakończona w 2023 roku, realizowała firma LK INWEST Sp. z o.o. z Wrocławia – czytamy na stronie UM Rybnik.
Z uwagi na odstąpienie od zawartej umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, naliczymy kary umowne w wysokości 20% wartości zadania tj. nieco ponad 6,2 mln zł – wyjaśnia Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji UM. – Aktualnie zobowiązaliśmy dotychczasowego wykonawcę do wykonania inwentaryzacji zrealizowanej części prac budowanych. Będzie to podstawą do końcowego rozliczenia finansowego z wykonawcą i jego podwykonawcami.
Co więc będzie się działo dalej z budową hospicjum? Urzędnicy wyjaśniają: Teraz konieczne będzie zaktualizowanie przedmiarów, kosztorysów i niezbędnej dokumentacji, pozwalającej na ogłoszenie nowego przetargu, który wyłoni nowego wykonawcę robót budowlanych. W każdym razie zakończenie budowy w tym, a nawet w 2024 roku wydaje się mało realne, a pacjenci, którzy wymagają opieki będą musieli szukać pomocy gdzie indziej.