Wiadomości

Dalszy ciąg afery w sprawie Transgóru. Miasto po cichu kupiło droższą działkę!

O nadzwyczajnej sesji rady miasta w sprawie dyskryminowania Transgóru pisaliśmy dziś rano. Okazuje się, że sytuacja jest inna, niż myśleliśmy.

Z informacji, które otrzymaliśmy przed momentem wynika, że w zeszły piątek – 16 grudnia – władze Rybnika dokonały zakupu droższej, mniejszej i gorzej zlokalizowanej działki pod przyszłą zajezdnię autobusową. Przypominamy, że szerzej o sprawie pisaliśmy tu. Stało się to już po złożeniu przez grupę radnych wniosku o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Rybnika w tej sprawie, o czym informowaliśmy jako pierwsi. Czy zatem podczas czwartkowej sesji będzie gorąco, a Radni zarzucą Prezydentowi, że działa za ich plecami? Nie można tego wykluczyć, bo najwidoczniej władze Rybnika wybrały metodę faktów dokonanych.

To skandaliczne postępowanie – mówi Robert Kaliński, wiceprezes zarządu Transgór S.A. Jestem zaskoczony i zniesmaczony, że w obliczu takiego skandalu brnie się w taką wątpliwej natury transakcję. Co istotne: 14 grudnia złożyłem wniosek, aby Spółka Komunikacja Miejska Rybnik w ramach dostępu do informacji publicznej udostępniła mi materiały na podstawie których podjęła tak kontrowersyjną decyzję. Wnosiłem również o okazanie operatów szacunkowych i oczekiwałem, że przed sesją nadzwyczajną takie dokumenty otrzyma. Tak się nie stało i wydaje się, że osoby za to odpowiedzialne będą do końca zaciemniać obraz sytuacji i tych dokumentów nie otrzymam. Co ważne każdy obywatel zgodnie z ustawą o takie dokumenty może poprosić.

O komentarz poprosiliśmy także radnego Łukasza Dwornika, który jako pierwszy po naszej publikacji zainteresował się sprawą i jest jednym z autorów wniosku o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miast.

Jeśli zakup działki przy ul. Lipowej przez spółkę Komunikacja Miejska Rybnik jest prawdą, to można wyciągnąć kilka wniosków, a mianowicie: Prezydent Miasta nie liczy się z finansami miasta w obszarze transparentności wydatkowania publicznych środków i działa samodzielnie bez konsultacji czy informowania radnych. Nie zachowuje roztropności, zwłaszcza w czasie zmniejszania środków na potrzeby mieszkańców. Nie przedkłada stosownych analiz. Na koniec najważniejsze: czy działa w zgodzie z prawem? To pokaz ignorancji, tym bardziej że czekamy na wyjaśnienia na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Reasumując: to hiper wersja ławeczki za 50 tys. zł.

Sprawdziliśmy. To prawda. Dostępne online księgi wieczyste potwierdzają wersję naszego informatora. Komunikacja Miejska Rybnik Sp. z o.o. zakupiła działkę przy ul. Lipowej w zeszły piątek. Do wydziału ksiąg wieczystych rybnickiego sądu informacja o tej transakcji dotarła wczoraj – 19 grudnia.

Na czerwono zaznaczyliśmy datę zakupu działki przez spółkę Komunikacja Miejska Rybnik

Zadaliśmy rzecznik prasowej rybnickiego urzędu pytania o przyczyny takiego postępowania władz miasta. Czekamy na odpowiedź i będziemy wracać do tej sprawy.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button