Wiadomości

„Dokonuje pan grabieży!” Sierpień 80 ostro pisze do Mateusza Morawieckiego

Sytuacja z Jastrzębskiej Spółce Węglowej ciągle napięta. Po awanturze o wypłaty nagrody rocznej teraz rozpoczyna się walka o zaniechanie nowego podatku

W czym tkwi problem? Otóż Jastrzębska Spółka Węglowa ma zostać obciążona tzw. podatkiem solidarnościowym, czyli opłatą od ponadnormatywnych zysków. Wysokość podatku będzie niebagatelna, bo może on wynieść nawet 2 500 000 000 (dwa i pół miliarda) złotych. Sama Spółka na razie milczy w tej sprawie, natomiast w dość zdecydowany sposób zareagował ZZ Sierpień 80.

Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” stanowczo sprzeciwia się obciążaniu Jastrzębskiej Spółki Węglowej tzw. podatkiem solidarnościowym. JSW S.A., jako jedyna spółka górnicza, obciążona została podatkiem od ponadnormatywnych zysków. Jest to sytuacja kuriozalna, bo JSW swoje zyski uzyskała w wyniku dobrej koniunktury na rynku węgla koksowego i ciężkiej pracy górników JSW i JSW SIG. Zyski te okupione zostały nie tylko wysiłkiem załóg górniczych, ale również cenną najwyższą, jaką zapłacili górnicy i ratownicy kopalń „Pniówek” i „Zofiówka”. Teraz budżet rządu, na czele którego Pan stoi, wyciąga ręce po dodatkowe pieniądze. Trzeba zaznaczyć, że JSW odprowadza ogromne pieniądze do budżetu centralnego i samorządu i nie ma żadnych podstaw, aby płaciła jeszcze więcej. Dodatkowe 2-2,5 miliarda złotych, jakich chce się od JSW, to skandaliczna grabież. Sytuacja JSW zależy od koniunktury na rynkach światowych i nowych złóż, do których musi sięgać, aby zwiększać wydobycie. Wahania koniunktury, mogą sprawić, że zyski szybko zamienią się w straty, a wtedy pieniądze wypracowane w latach koniunktury, będą niezbędne. Niezbędne są również miliardy złotych, które muszą być inwestowane, aby spółka miała co wydobywać. Grabież dokonana przez Pana rząd i posłów wszystkich opcji politycznych, takže tych ze Śląska, którzy za tym rozwiązaniem głosowali, to skandal i lekceważenie wysiłku górniczego, którym w tym samym czasie, zabiera się z premii motywacyjnej, pieniądze za dni nieobecności w pracy z tytułu oddawania krwi, urlopu okolicznościowego czy L-4. Przypominamy, że na tą premię, z blisko 8 miliardowego zysku JSW poszło zaledwie 230 mln złotych, a Pański rząd rabuje górniczą spółkę na ogromną kwotę 2 – 2,5 miliarda złotych! To skandal. Żądamy, aby te pieniądze zostały w Spółce i zostały skierowane na inwestycje oraz konieczne i wielokrotnie obiecywane wyrównanie dysproporcji płacowych.

Pełna treść pisma skierowanego do Premiera poniżej.

Jak zareaguje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów? Co zrobią w tej sprawie lokalni politycy? Do tematu będziemy wracać.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button