Wiadomości

Dzieje Jejkowic zostaną spisane. Powstaje monografia najmniejszej gminy w Polsce

Z inicjatywy wójta Marka Bąka oraz rady zarządzanej przez Mieczysława Wojaczka postanowiono zadbać o opisanie dziejów miejscowości. Będzie to pierwsza zwarta monografia tej wsi

Powodów takiego działania jest wiele. Poza oczywistą kwestią dbania o własne dziedzictwo lokalnym włodarzom zależy równiez na tym, aby stało się ono częścią świadomości nowych mieszkańców. Tych zaś w ciągu ostatnich lat pojawiło się w Jejkowicach sporo, ponieważ miejscowość jest atrakcyjnym terenem osiedlania się. W gruncie rzeczy Jejkowice już kilka dekad temu przestały być wsią utrzymującą sie z rolnictwa i pracy w przemyśle, stając się przedmieściem willowym Rybnika.

Gromadzenie materiałów do monografii Jejkowic powierzono mojej skromnej osobie. Włodarze gminy zaproponowali mi opisanie dziejów miejscowości inspirując się mymi publikacjami o Kornowacu, Gaszowicach, Czernicy, czy Lyskach. W środę – 12 czerwca – spotkałem się z mieszkańcami gminy, by przedstawić zgromadzone materiały, jak również by poprosić ich o podzielenie sią rodzinnymi historiami i zdjęciami. Okazało się, że mieszkańcy Jejkowic od jakiegoś czasu gromadzą na własną rękę materiały historyczne dotyczące ich miejscowości i publikują je na FB. Entuzjaści lokalnej historii zgromadzili wiele ciekawych zdjęć, które pokazują dawny świat. Zapewne zdjęcia te staną się częścią przygotowywanej publikacji. Sam z kolei podzieliłem się z mieszkańcami częścią zgromadzonych informacji. Poza opisem losów jejkowickiej szlachty, która walczyła z krzyżakami w 1414 roku, mieszkańcy poznali dzieje swoich chłopskich przodków ukryte w aktach gruntowych i austriackich dokumentach podatkowych z początku XVIII wieku. Okazało się, że w miejscowości były trzy wodne młyny, wiele stawów i dwór szlachecki. Dla wielu było zaskakujące, że przed powstaniem lokalnej parafii, od czasów średniowiecza, przodkowie mieszkańców Jejkowic modlili się w rybnickim kościele przy obecnej ulicy Gliwickiej i byli grzebani na tamtejszym cmentarzu.

Jak mówi stare łacińskie przysłowie: historia magistra vitae est – historia nauczycielką życia. A że gmina Jejkowice nie chce uronić ani kropli z tej drogocennej nauki, zleciła przeprowadzenie badań nad historią naszej miejscowości. Efektem badań będzie monografia poświęcona dziejom Jejkowic. Już dziś udało się znaleźć źródła potwierdzające istnienie naszej miejscowości przed 1230 rokiem. Historia jest głównym fundamentem naszej tożsamości w ciągle globalizującym się świecie, ważnym jest aby nie zapomnieć skąd przychodzimy, aby nie odciąć się od swych korzeni, bo wszyscy doskonale wiemy co dzieje się z rośliną pozbawioną korzeni – mówi wójt Jejkowic Marek Bąk

Władze Jejkowic, jak również autor przyszłej publikacji, będą wdzięczni za wszystkie materiały i wiadomości dotyczące miejscowości. Informacje o nich można przekazywać do Urzędu Gminy w Jejkowicach na ręce Joanny Warło lub do redakcji portalu ROW.info.pl, który jest patronem medialnym jejkowickiego wydawnictwa.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button