Dziś Niedziela Siedemdziesiątnicy. Za dwa tygodnie Msza Trydencka w Wodzisławiu

Dominica in Septuagesima, czyli właśnie Siedemdziesiątnica, to pierwsza z trzech niedziel przygotowawczych do Wielkiego Postu w tradycyjnym kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego
Przypada ona na około 70 dni przed Wielkanocą i rozpoczyna tzw. okres przedpościa. W Kościele rzymskokatolickim w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego oraz w niektórych Kościołach wschodnich jest to ważny moment w duchowym przygotowaniu wiernych do nadchodzącego czasu pokuty.Niedziela Siedemdziesiątnicy wraz z kolejnymi Niedzielami Sześćdziesiątnicy i Pięćdziesiątnicy wprowadza wiernych w atmosferę refleksji nad własnym życiem duchowym. Choć nie jest jeszcze okresem ścisłego postu, już w tym czasie kapłani celebrują liturgię w ornatach koloru fioletowego, który symbolizuje pokutę i nawrócenie. W tradycyjnej liturgii zaprzestaje się także śpiewania radosnego Alleluja, które powróci dopiero w Wigilię Paschalną.
W liturgii tej niedzieli szczególną rolę odgrywa przypowieść o robotnikach w winnicy (Mt 20, 1-16), która przypomina o Bożej sprawiedliwości i miłosierdziu. Ewangelia podkreśla, że każdy ma szansę dostąpić zbawienia, niezależnie od momentu, w którym odpowiedział na Boże wezwanie. Czytania tej niedzieli zachęcają do refleksji nad łaską i wytrwałością w wierze. I choć reforma liturgiczna po Soborze Watykańskim II usunęła okres przedpościa z nowego kalendarza liturgicznego (przez co Niedziela Siedemdziesiątnicy przestała być oficjalnie obchodzona w większości parafii), jest jednak wciąż kultywowana w środowiskach tradycjonalistycznych oraz w Kościołach wschodnich. W naszym regionie tradycyjna Msza (tzw. Trydencka) według starego kalendarza celebrowana jest między innymi w Raciborzu, w Rybniku i w Wodzisławiu. I właśnie w Wodzisławiu w pierwszą niedzielę marca o godzinie 18:30 odprawiona zostanie Msza w okresie Przedpościa. To czas na zastanowienie się nad swoim życiem, wyznaczenie sobie postanowień i gotowość do podjęcia drogi nawrócenia. Dla wielu katolików jest to moment, aby zacząć myśleć o wyrzeczeniach, modlitwie i jałmużnie, które będą towarzyszyć im w okresie Wielkiego Postu. To wezwanie do pracy nad sobą i do przygotowania się na największe święto chrześcijaństwa – Zmartwychwstanie Pańskie.