Historia

Franciszkanie na starych zdjęciach

102 lata! Tyle już trwa historia drugiej chronologicznie rybnickiej parafii. Mowa oczywiście o braciach mniejszych, czyli franciszkanach

A ponieważ przedwczoraj franciszkanie na Smolnej mieli dopust, przeto z tej okazji mamy dla Was garść fotografii – starych, starszych i nowszych. Wybierzcie się zatem razem z nami we franciszkańską podróż w czasie.

Zaczynamy od samego początku. Powyżej bracia zakonni w latach 20. ubiegłego stulecia stoją w ogrodzie klasztornym. Poniżej fotografia z tego samego okresu przedstawiająca refektarz.

Małe (a ściślej: niższe) seminarium duchowne (czyli katolicka szkoła średnia) funkcjonowało w Rybniku w okresie 1928-1962 z przerwami w latach 1939-1950 i 1952-1957. Szkoła ta w krótkim okresie swego istnienia wsławiła się wysokim poziomem nauczania i wychowania, co potwierdzali absolwenci kończący później zarówno wyższe seminaria duchowne, jak i uczelnie świeckie. Swoistym dowodem na poziom nauczania było również usilne dążenie władz państwowych do zamknięcia gimnazjum jako niebezpiecznego dla ustroju państwa. Na fotografii powyżej uczniowie tegoż seminarium w latach 30. Poniżej natomiast widok ogólny kościoła i klasztoru z tego samego okresu.

Wnętrze franciszkańskiej świątyni sprzed deformy posoborowej końca lat 60. Powyżej nieistniejąca już ambona, zaś poniżej wielki ołtarz z marmuru karraryjskiego. Ten cenny kruszec posłużył do budowy ołtarza w okresie międzywojennym, zaś cztery dekady później zniknął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

Wnętrze kościoła z istniejącym (jeszcze) wielkim ołtarzem w 50. rocznicę pojawienia się braci mniejszych w Rybniku (rok 1972). Poniżej fotografia z tego samego okresu, na której widać biskupa Józefa Kurpasa celebrującego mszę już w nowej formie.

Powyższą fotografię wykonano 27 maja 1976 roku podczas obchodów 750 rocznicy śmierci św. Franciszka z Asyżu (3 października 1226 r.). Majowa data również nie jest przypadkowa – doczesne szczątki świętego przeniesiono do bazyliki pod jego wezwaniem w dniu 25 maja 1230 r.

Na zdjęciu powyżej – wykonanym również w maju, ale pod koniec lat 70. – widzimy pierwszokomunijne dzieci na tle głównego wejścia do kościoła. Wśród kapłanów drugi od lewej siedzi o. Marek Pielok – ówczesny proboszcz – natomiast pierwszy z lewej to o. Stanisław Grześkowiak – wówczas wikary, a w latach 1988 – 1995 proboszcz tejże parafii. Ojcowie Marek i Stanisław widoczni są także na zdjęciu poniżej – odpowiednio drugi i trzeci od lewej pod figurami Maryi i św. Jana Apostoła. Zdjęcie to wykonano podczas obchodów 600. rocznicy erygowania klasztoru na Jasnej Górze.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button