Wiadomości

„Horała chce zniszczyć Palowice”. Znów gorąco w sprawie CPK i kolei

Pod sejmem protestowali dziś mieszkańcy i naszego regionu, i całej Polski. To kolejny sprzeciw wobec rządowych planów

Dziś rano tuż po 9:00 na ul. Wiejskiej w Warszawie rozpoczął się kolejny protest. Mieszkańcy ROW, ale także innych gmin z całej Polski domagają się odstąpienia od planów budowy Kolei Dużych Prędkości. Uderzają między innymi w odpowiedzialnego za projekt Marcina Horałę.

Towarzyszu Horała! Masz tu rower, stare buty, nie rób tu poruty!czytamy na jednym z transparentów

Protestujących oburzyło, że – ich zdaniem – rząd straszy ich wywłaszczeniami, choć nie ma do tego żadnych podstaw.

CPK nie ma decyzji środowiskowej, nie ma decyzji lokalizacyjnej. Na jakiej podstawie straszą ludzi? – mówił jeden z uczestników pikiety reporterowi RMF FM

Marcin Horała odpierał zarzuty mówiąc, że pierwsze prace budowlane rozpoczną się latem na gruntach, które zostały dobrowolnie sprzedane CPK.

Warunki wykupu, program dobrowolnych nabyć, później odszkodowania za wywłaszczenia w programie CPK są lepsze niż we wszystkich innych do tej pory prowadzonych programach, takich jak budowa autostrad – stwierdził M. Horała

Według rządowych zapowiedzi budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma zakończyć się za cztery lata. Tymczasem według raportu Najwyższej Izby Kontroli nie jest wykluczone, że najważniejsza rządowa inwestycja ma spore opóźnienia i planowany termin zakończenia prac jest zagrożony. W raporcie czytamy także, że konieczne jest niezwłoczne przeprowadzenie rzetelnej analizy kosztów i korzyści, zarówno tych ekonomicznych, jak i społecznych, jakie ma przynieść budowa największego lotniska w naszym kraju.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button