Wiadomości

Idą kolejne wybory? Rybnik zapowiada 5 500 000 zł na sport, a 5 800 000 na halę

Dwa lata temu miało nie być ani grosza na kulturę fizyczną, rok temu 4 000 000 zł, a teraz już 5 500 000. Oprócz tego hala widowiskowo-sportowa, boisko i… strzelnica golfowa

W piątek mieliśmy zapowiedź całkowitej przebudowy Placu Armii Krajowej, a dziś rewolucja w finansowaniu sportu. I to nie byle jaka, bo władze Rybnika obiecują w tym zakresie sporo, bowiem w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta zaplanowane zostało 5,8 mln zł, w ramach których przewidziano:
– projekt kompleksu trzech boisk piłkarskich wraz z zapleczem socjalno-szatniowym oraz budowa jednego z boisk z nawierzchnia naturalna na terenie przy ul. Obwiednia Północna – 1,8 mln zł
– budowa strzelnicy golfowej (driving range) wraz z zapleczem na terenie przy ul. Gliwickiej – 1 mln zł
– opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy hali widowiskowo-sportowej – 3 mln zł (2024 r. – 1,5 mln; 2025 r. – 1,5 mln zł)

Harmonogram prac zakłada, że w roku 2024 r. ruszy budowa nowych boisk piłkarskich wraz z zapleczem, budowa strzelnicy golfowej (driving range) wraz z zapleczem, w latach 2024-2025 r. nastąpi przygotowanie projektu hali widowiskowo-sportowej i dwa lata później budowa hali, która ma się zakończyć w roku 2024.

Z perspektywy dostępności tego miejsca i jego atrakcyjności dla mieszkańców warto wskazać jego lokalizacyjne zalety, takie jak bliskość przystanków autobusowych, sieć ścieżek rowerowych, własny parkingi, bliskość głównych dróg dojazdowych – wymienia Rafał Tymusz, dyrektor rybnickiego MOSiRu –Nie bez znaczenia jest też brak bezpośredniego sąsiedztwa zabudowy mieszkaniowej, dla której nowy obiekt mógłby rodzić uciążliwości.

Oprócz tego Rybnik ma zamiar wspierać kluby sportowe za pomocą dwóch konkursów grantowych. W ten sposób do stowarzyszeń i klubów sportowych trafić ma o 2 000 000 więcej, niż w roku 2023.

Sport ma ogromny wpływ na społeczeństwo. To nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne, integracja społeczna i rozwój osobisty. W związku z tym Rybnik konsekwentnie, na miarę swoich możliwości, działa na rzecz stwarzania lepszych warunków dla uprawiania sportu. W ostatnich dwóch latach wzrost kosztów funkcjonowania klubów sportowych i stowarzyszeń był ogromy. Po rozmowach z przedstawicielami wielu klubów okazało się, że same koszty transportu wzrosły co najmniej dwukrotnie. Kluby mają także problem z kadrą trenerską, której utrzymanie pochłania znaczącą część budżetu, a bez której nie ma możliwości odpowiedniego szkolenia rybniczan. Zwiększenie wsparcia okazało się więc koniecznością – powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Tyle założenia i plany. Czy na grudniowej sesji budżetowej rybnickiej Rady Miasta projekt ten zostanie przyjęty? Z pewnością Was o tym poinformujemy.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button