Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu kierownictwu JSW. Sprawa trafiła do sądu w Rybniku

Do Sądu Okręgowego w Rybniku trafił akt oskarżenia dotyczący działania na szkodę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Gliwicach
Według ustaleń śledczych, chodzi o zawarcie przez JSW umowy na świadczenie usług doradczych o charakterze górniczo-ekonomicznym z jednym z podmiotów gospodarczych. Prokuratura twierdzi, że umowa była ekonomicznie nieuzasadniona, a przygotowywane w latach 2017–2019 raporty miały niską wartość merytoryczną.
Jak przekazał zespół prasowy gliwickiej prokuratury, spółka miała ponieść szkodę majątkową w wielkich rozmiarach oszacowaną na około 1,9 mln złotych.
Oskarżone zostały cztery osoby. Wśród nich jest trzech byłych przedstawicieli kierownictwa JSW oraz właściciel firmy świadczącej usługi doradcze dla spółki. Zarzuty dotyczą przestępstw z art. 296 § 1 i § 3 kodeksu karnego, czyli działania na szkodę spółki poprzez nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków.
Wobec podejrzanych zastosowano zabezpieczenia majątkowe o łącznej wartości 1 mln złotych. Za przestępstwo z art. 296 § 3 k.k. grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.




Szkoda spółki wyceniona na 1,9 mln złotych. Poręczenie majątkowe z kolei wynosi 1 mln złotych. Ciekawe kiedy resort przebije stawkę i zacznie wykazywać dochód z poręczenia? Wtedy niechybnie wyroków uniewinniający już raczej nie będzie … 🙃