Wiadomości

Jubileusz Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Kuba Badach, Kasia Moś i Marcin Wyrostek, wspomnienia i gratulacje. Największy w Europie producent węgla koksującego świętował 30 lat istnienia

Uroczysta gala odbyła się 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a jej gośćmi byli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, partnerzy biznesowi oraz pracownicy JSW.

W trakcie uroczystości podsumowano trzydziestoletnią historię spółki oraz omówiono jej aktualną sytuację. Podkreślono rolę JSW jako jednego z największych pracodawców na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego wytwarzającego ważny dla polskiej gospodarki surowiec, jakim ciągle jest węgiel.

– Dziękuję wszystkim za obecność na naszej gali jubileuszowej, za to, że wspólnie możemy świętować 30-lecie JSW. Historia Jastrzębskiej Spółki Węglowej pokazuje przemiany, jakie zachodziły w polskim górnictwie. 1993 rok, pojedyncze, rozproszone polskie kopalnie zostały połączone organizacyjnie w spółki węglowe. Z powołanych wtedy spółek: Bytomska, Gliwicka, Nadwiślańska, Rudzka, Rybnicka Spółka Węglowa oraz Katowicki Holding Węglowy po latach transformacji, z tego grona pozostała tylko Jastrzębska – powiedział Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW. – Jestem przekonany, że przy nieustannym zaangażowaniu pracowników i interesariuszy Jastrzębska Spółka Węglowa będzie odgrywać ważną rolę w branży górniczej jeszcze przez wiele lat. Bez naszego węgla nie będzie stali. Bez stali nie będzie naszej cywilizacji. Realizacja najbardziej ambitnych projektów zielonej energetyki będzie niemożliwa, jeśli my nie dostarczymy surowca do wytopu surówki. Początek zielonej transformacji zaczyna się tysiąc metrów pod ziemią – skąd wydobywamy węgiel koksowy

W trakcie gali, której oprawa artystyczna robiła olbrzymie wrażenie, wręczono także nagrody dla najbardziej zasłużonych pracowników JSW oraz wyróżniono osoby i instytucje, które przyczyniły się do rozwoju spółki. Władze spółki podkreśliły, że zamierzają kontynuować rozwój i modernizację kopalń oraz wspierać innowacyjne rozwiązania związane z wydobyciem węgla i produkcją koksu.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button