Wiadomości

Kolejna ścieżka rowerowa kosztem mieszkańców? Urząd miasta: zmieniamy projekt

Następne wywłaszczenia i nowa ścieżka rowerowa? Tego obawiają się mieszkańcy ul. Janiego w rybnickiej dzielnicy Północ.

Nie dalej jak wczoraj informowaliśmy Was o działaniu Wojewody Śląskiego uchylającego w całości decyzję Prezydenta Miasta Rybnika dot. zajęcia gruntów osób prywatnych przy ul. Młyńskiej i budowy tam ścieżki rowerowej. Z kolei w poniedziałkowe popołudnie do naszej redakcji zgłosiła się grupa mieszkańców ul. Janiego z podobnym problemem.

Nam też chcą zabrać posesje. Wnioskowaliśmy o remont ulicy przez wiele lat i co się teraz okazuje??? Droga ma być przebudowana, a wzdłuż niej poprowadzona ścieżka rowerowa kosztem naszych posesji! Sąsiadowi w zasadzie zablokują wjazd do garażu, a jeden z domów ma być otoczony ścieżką z dwóch stron – usłyszeliśmy od oburzonych mieszkańców.

Jako dowód pokazano nam pismo skierowane do właścicieli działek przez Prezydenta Miasta Rybnika. W piśmie przywołano tzw. specustawę z 10 kwietnia 2003 roku umożliwiającą błyskawiczne wywłaszczenie. Tyle tylko, że – jak stwierdził Wojewoda Śląski 12 grudnia 2022 r. – nie może to dotyczyć budowy ścieżek rowerowych.

Postanowiliśmy zapytać rybnicki UM, czy to prawda i czy kolejni rybniczanie muszą się bać o swoje posesje. Jednocześnie pismo w tej sprawie wystosowała do władz miasta Rada Dzielnicy Północ. Oto treść naszego zapytania:

Proszę o informację dot. planowanej inwestycji na ul. Janiego. Droga ma być ponoć wyremontowana, ale mieszkańcy utrzymują, że dostali informacje o planowanym odebraniu części nieruchomości i zajęciu pod ścieżkę rowerową. Podkreślają, że nie prosili o ścieżkę, że nie jest im potrzebna, a będzie przebiegać „pod oknami”. Jeden z mieszkańców ma mieć zablokowany w ten sposób dojazd do garażu. Proszę także o informację, czy odbędzie się spotkanie z Mieszkańcami postulowane w wystosowanym przez Radę Dzielnicy Północ piśmie oraz o stosunek władz do zarzutów ww. pisma.

A oto treść pisma wysłanego przez radę dzielnicy:

Wygląda jednak na to, że mieszkańcy z naszą skromną pomocą dopięli swego, ponieważ otrzymaliśmy dziś o 17:30 odpowiedź z rybnickiego magistratu, w której poinformowano nas, że Urząd zmienił plany. Posesje przy ul. Janiego są bezpieczne.

Projekt przebudowy ulicy Janiego zostanie zmieniony w taki sposób, aby poprawić istniejącą infrastrukturę, która jest już bardzo zdewastowana, jednak poprawki zostaną przeprowadzone w taki sposób, by nie ingerować w nieruchomości mieszkańców na tej ulicy. Rozważamy alternatywne poprowadzenie ruchu rowerowego wzdłuż Obwiedni Północnej. Na razie trudno mi jeszcze mówić o szczegółach, na pewno konieczne zmiany w projekcie spowodują opóźnienie w rozpoczęciu prac na tej ulicy – czytamy w korespondencji z UM

Czy rzeczywiście nie będzie żadnych wywłaszczeń podczas tej inwestycji. Sprawie będziemy się oczywiście przyglądać.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button