Wiadomości

Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w związku z osunięciem części hałdy w Radlinie

To jedno z gorszych wydarzeń w tym roku w naszym regionie. Po sobotniej katastrofie na biertułtowskiej hałdzie do działań przystąpili kontrolerzy WIOŚ z Katowic. Otrzymaliśmy komunikat w tej sprawie

W sobotę 16 września 2023 r. w Radlinie doszło do samoistnego osunięcia się hałdy. W wyniku tego zdarzenia doszło do silnego pylenia. Widoczna z dużej odległości chmura pyłu objęła okoliczne domy, pozostawiając warstwę osadu. Z oględzin przeprowadzonych przez inspektorów wynika, że północna ściana hałdy jest nadal niestabilna. W firmie dzierżawiącej hałdę trwa kontrola interwencyjna.
Inspektorzy podjęli działania w terenie po otrzymaniu zgłoszenia o silnym zapyleniu. Wstępne ustalenia oraz informacje uzyskane od Policji i Straży Pożarnej wykazały, że jego źródłem było osunięcie się materiału na północnej ścianie hałdy na terenie KWK Marcel. W czasie kiedy inspektorzy prowadzili czynności w terenie pylenie już ustąpiło. Na miejscu zdarzenia ustalili ponadto, że na hałdzie poprzedniego dnia prowadzone były prace związane z utworzeniem dróg technicznych, tworzących kaskady, zapobiegające nadmiernemu zapyleniu unoszącemu się z hałdy.
Z wyjaśnień otrzymanych od dzierżawiącej hałdę spółki Barosz-Gwimet wynikało, że dokładne przyczyny osunięcia nie są znane, a najprawdopodobniejszą przyczyną było przedostanie się wody opadowej przez szczeliny do zapożarowanej hałdy, co spowodowało gwałtowne rozprężenie pary wodnej skutkujące wystąpieniem osuwiska i emisją pyłu. Spółka zabezpieczyła teren, jednak inspektorzy stwierdzili, że hałda jest niestabilna i możliwe jest powstanie kolejnego osuwiska.
Kontrola interwencyjna w firmie „Barosz – Gwimet” Sp. z o.o. rozpoczęła się w czwartek 14 września br. w związku z informacjami, jakie wpływały do Inspektoratu od władz Radlina, a które dotyczyły skarg okolicznych mieszkańców na uciążliwe pylenie. Poza czynnościami kontrolnymi, które w tej chwili są w toku, zaplanowane zostały pomiary imisji. Pomiary przeprowadzone zostaną przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ za pomocą specjalistycznego ambulansu, ich celem jest sprawdzenie jakie zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu. Miejsce, w którym stanie ambulans zostanie uzgodnione z władzami Radlina.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button