Wiadomości

Koniec bibliotek na Smolnej i w Gotartowicach

Dwie filie rybnickiej biblioteki do likwidacji. Czytelnicy rozżaleni, władze zapowiadają dalsze reorganizacje

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Rybnika radni przegłosowali projekt uchwały dotyczący likwidacji dwóch filii Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Konstantego Prusa – filii nr 3 przy ul. Ziołowej oraz filii nr 8 przy ul. Władysława Reymonta. Decyzja ta budzi kontrowersje, szczególnie wśród lokalnych czytelników.

Według uzasadnienia uchwały, głównym powodem zamknięcia jest mała liczba czytelników oraz potrzeba reorganizacji przestrzeni edukacyjnej w placówkach oświatowych, w których filie funkcjonują:

Filia nr 8 działa w budynku, gdzie znajduje się także biblioteka szkolna. Większość czytelników tej filii to uczniowie szkoły podstawowej – 559 spośród 1186 zapisanych w 2024 roku. Ich potrzeby może zaspokoić biblioteka szkolna.

Filia nr 3 również mieści się w budynku szkoły, a liczba korzystających z niej osób jest niewielka – w 2024 roku było to zaledwie 206 osób, w tym 60 dzieci. Dyrekcja szkoły zgłaszała potrzebę znalezienia przestrzeni na zajęcia dydaktyczne i działalność harcerską.

Dyrektor PiMBP w Rybniku, Aleksandra Klich-Siewiorek, zaznacza w oficjalnym komunikacie, że czytelnicy zamykanych filii będą mogli korzystać z innych placówek.

Z filii nr 8 jest 750 metrów do filii nr 2 (przy ul. Zebrzydowickiej), 950 – do filii nr 6 (przy ul. Dąbrówki), 1900 metrów do biblioteki głównej przy ul. Szafranka. Osoby starsze oraz z niepełnosprawnością ruchową zapraszamy do korzystania z programu 'Uwaga, jedzie książka’, w ramach którego dostarczamy książki prosto do domu. Korzysta już z niej 50 osób w całym mieście. Osobom, które lubią korzystać z wersji cyfrowych, oferujemy kody (zgłoszenia w informatorium Biblioteki przy ul. Szafranka).

Podobna sytuacja dotyczy filii nr 3, która była czynna tylko dwa razy w tygodniu.

Najbliższe placówki filialne mieszczą się w Boguszowicach (dwie) oraz Paruszowcu-Piaskach – informuje dyrekcja

Warto przypomnieć, że to kolejne zamykane filie. Pod koniec 2024 roku radni podjęli decyzję o połączeniu trzech filii w dzielnicy Maroko-Nowiny oraz likwidacji filii nr 22 i 13. Możliwe są dalsze zmiany w funkcjonowaniu rybnickiej sieci bibliotek:

Bardzo jest potrzebna kolejna taka nowoczesna biblioteka – miejsce spotkań w rozwijającej się dzielnicy Zamysłów – i tę potrzebę zgłosiłam w rybnickim Urzędzie Miasta. Moim zamysłem jest dostosowywanie oferty Biblioteki i sposobu jej funkcjonowania do potrzeb mieszkańców. Liczba rybniczanek i rybniczan korzystających z naszych różnych usług rośnie z miesiąca na miesiąc, co uznaję za dobry prognostyk – pisze Aleksandra Klich-Siewiorek

Zupełnie inaczej do sprawy podchodzi boguszowicka radna Mirela Szutka (PiS):

Biblioteki w naszym mieście nie powinny być zamykane, tym bardziej jeśli nie generują kosztów. Łatwy dostęp do książki dziś okazuje się rarytasem. Czytelnicy z Gotartowic będą zmuszeni do jeżdżenia kilka przystanków do filii bibliotek na Paruszowcu-Piaskach bądź do Boguszowic, a pamiętajmy, że w dużej mierze to seniorzy, dla których czytanie książek to nadal przyjemność. Trzeba również zaznaczyć inny ważny aspekt, że biblioteka, podkreślam – jedyna w dzielnicy – to miejsce integracji, spotkań i prowadzenia ciekawych warsztatów, których odbiorcami są i młodsi czytelnicy. To głównie młodych powinniśmy przyciągać do czytelnictwa, a zamykanie bibliotek w tym na pewno nie pomoże.

W podobnym tonie wypowiedział się w rozmowie z nami radny Damian Twardawa (Lepszy Rybnik):

„Kto czyta książki, żyje podwójnie”- ten cytat Umberto Eco jest moją konkluzją to zaistniałej sytuacji.
Jako radny opozycyjny oraz członek Komisji Edukacji i Komisji Kultury Rady Miasta Rybnika nie mogę zgodzić się na zamykanie bibliotek w naszym mieście. Biblioteka to nie tylko zbiór książek, lecz także przestrzeń edukacyjna, kulturalna i społeczna. Likwidacja dwóch filii, szczególnie w dzielnicach, gdzie dostęp do kultury jest już ograniczony, to działanie szkodliwe i krótkowzroczne.
Zamknięcie placówek pod pretekstem reorganizacji i niskiej frekwencji czytelników to argument, który nie uwzględnia misji bibliotek. Odbieranie mieszkańcom – zwłaszcza dzieciom, młodzieży i seniorom – łatwego dostępu do literatury to odbieranie im szansy na rozwój i poszerzanie horyzontów.
Ja na bibliotekę patrzę jako na przestrzeń integracji międzypokoleniowej. Dla wielu mieszkańców, zwłaszcza starszych i mniej mobilnych, każda dodatkowa odległość do pokonania to realna bariera. Nawet jeśli w pobliżu znajduje się inna filia, nie oznacza to, że wszyscy dotychczasowi czytelnicy będą mogli z niej skorzystać.
Jako członek Stowarzyszenia „Lepszy Rybnik” będę konsekwentnie sprzeciwiał się dalszej likwidacji bibliotek (tak jak na ostatniej Sesji RM) i działał na rzecz ich rozwoju. Rybnik zasługuje na nowoczesną, dostępną i rozwijającą się sieć bibliotek, a nie jej stopniowe redukowanie.

Czy reorganizacja sieci bibliotek wpłynie pozytywnie na ofertę dla mieszkańców? Czas pokaże, jednak z pewnością zamknięcie dwóch filii będzie odczuwalne dla dotychczasowych czytelników.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button