Wiadomości

Koniec szpitala w Rydułtowach? Dziś decyzja.

Czy po ponad 122 latach z mapy regionu zniknie jeden z najstarszych i najsłynniejszych szpitali? Jest to nie tylko niewykluczone, ale i niestety bardzo prawdopodobne.

Jeszcze dziś, 20 grudnia, rada powiatu wodzisławskiego będzie głosować w sprawie przyjęcia projektu programu naprawczego wodzisławsko-rydułtowskiego szpitala. Program ten zakłada przeniesienie oddziałów z Rydułtów do Wodzisławia, które miałoby nastąpić w latach 2023-2025. Oznacza to, że pochodzący z przełomu XIX i XX wieku rydułtowski szpital przestanie istnieć. W tej chwili w rydułtowskiej lecznicy znajdują się następujące oddziały: rehabilitacyjny, chorób wewnętrznych z pododdziałem geriatrycznym oraz pediatria. Należy dodać, że oddział pediatryczny od 1 grudnia zawiesił swoją działalność, a swego czasu był to jeden z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych oddziałów dziecięcych w naszej części Górnego Śląska. Spiritus movens oddziału był charyzmatyczny i niezwykle utalentowany lekarz – ordynator oddziału dr Stefan Cichy, który zasłużenie cieszy się opinią doskonałego pediatry. Warto także nadmienić, że Rydułtowy były jedną z pierwszych miejscowości w naszej części Europy, która mogła pochwalić się szpitalnym aparatem rentgenowskim (zamontowany w roku 1917).

Czy 113 rydułtowskich łóżek szpitalnych już wkrótce zniknie? Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że tak będzie, ponieważ władze powiatu mają zamiar sprzedać szpitalne budynki. Do sprawy z pewnością będziemy wracać. 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button