Wiadomości

Królowa nie żyje

W wieku 83 lat zmarła dziś Joanna Wadowska-Król, jedna z najsłynniejszych lekarek Górnego Śląska. Przez najmłodszych pacjentów i ich rodziców zwana była Królową

Zwano ją tak nie bez przyczyny. Dr Wadowska-Król w roku 1968 ukończyła specjalizację z zakresu pediatrii i podjęła pracę w Katowicach (w Szopienicach i w Dąbrówce Małej). Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia zaobserwowała u swoich młodych pacjentów wiele objawów i dolegliwości mogących sugerować zatrucie metalami ciężkimi. Zgłosiła to ówczesnej Wojewódzkiej Konsultant Medycznej – profesor Bożenie Hager-Małeckiej. Przy częściowym wsparciu dyrekcji Huty Metali Nieżelaznych rozpoczęła badania narażenia na ołów u dzieci ze wschodnich dzielnic Katowic: Szopienic, Burowca oraz Dąbrówki Małej. Po przebadaniu ponad 4500 dzieci okazało się, że skala problemu zatrucia ołowiem jest zatrważająca. Dzięki batalii rozpoczętej przez Królową udało się doprowadzić do wyburzenia domów stojących najbliżej komina Huty Metali Nieżelaznych i zapewnić lokatorom – w tym dzieciom – nowe mieszkania. Dzięki jej staraniom i wsparciu prof. Hager-Małeckiej rozpoczęto także kompleksowe leczenie i rehabilitację małych pacjentów. Oblicza się, że dzięki jej działaniom uratowano życie i zdrowie około 5000 dzieci.

Z powodu bezpardonowej obrony pacjentów była szykanowana przez ówczesne władze wojewódzkie z niesławnym I Sekretarzem KW Zdzisławem Grudniem na czele. Zablokowano m.in. obronę jej doktoratu i publikacje naukowe. Nie ugięła się jednak i nadal broniła praw dzieci do leczenia i zapobiegania ołowicy. Zawodowo była czynna do 72. roku życia. Została wielokrotnie uhonorowana, m. in. otrzymała w 2013 roku nagrodę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Zielony Czek dla osób wyróżniających się w działalności proekologicznej. We wrześniu 2013 roku podczas uroczystości wręczenia Śląskiej Nagrody Obywatelskiej w Katowicach otrzymała z rąk posła do Parlamentu Europejskiego Marka Migalskiego Nagrodę Specjalną, w marcu 2015 roku została wyróżniona przez Rzecznika Praw Obywatelskich Odznaką honorową Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka. W październiku 2015 roku podczas inauguracji roku akademickiego rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wręczył jej medal za działalność społeczną oraz promowanie uczelni. We wrześniu 2017 roku otrzymała tytułu Honorowego Obywatela Miasta Katowice, a w 2018 roku została laureatką Nagrody im. Wojciecha Korfantego. W listopadzie tego samego roku odsłonięto w Katowicach mural jej poświęcony. Dwa lata temu otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, zaś na podstawie jej walki z ołowicą powstały także książka i słuchowisko radiowe. Po upadku komunizmu w roku 1989 nazywano ją już nie tylko Królową, ale także Matką Boską Szopienicką.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button