Łabędzie padają. Ptasia grypa znów atakuje w naszym regionie
Na terenie województwa śląskiego potwierdzono przypadki ptasiej grypy po wykryciu wirusa u martwych łabędzi znalezionych nad Zbiornikiem Racibórz Dolny
Wojewoda Śląski Marek Wójcik ogłosił, że w związku z zagrożeniem wprowadzono obszar ochronny, który obejmuje m.in. część powiatu rybnickiego i wodzisławskiego
Podczas briefingu prasowego, który odbył się 7 listopada przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim, wojewoda potwierdził, że zakażenie wirusem H5N1 było przyczyną śmierci ptaków. Wojewódzki Lekarz Weterynarii zwrócił się do wojewody o wprowadzenie niezbędnych środków ostrożności i zakazów na zagrożonym obszarze, aby ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się wirusa.
Obszar strefy objętej zakażeniem obejmuje:
- Gminy Kornowac, Krzanowice (części miejska i wiejska), Krzyżanowice, Nędza, Pietrowice Wielkie, Rudnik oraz miasto Racibórz w powiecie raciborskim;
- W gminie Krzyżanowice (powiat raciborski) miejscowości: Bieńkowice, Bolesław, Krzyżanowice, Nowa Wioska, Owsiszcze, Roszków, Tworków;
- Gminę Lyski w powiecie rybnickim;
- Gminy Gorzyce, Lubomia oraz Pszów w powiecie wodzisławskim.
Wojewoda poinformował, że „rozporządzenie obejmuje nakazy i zakazy dla hodowców oraz właścicieli drobiu, a także zakaz wstępu osób postronnych na teren zbiornika Racibórz Dolny.”
Zgodnie z rozporządzeniem w strefie zagrożenia obowiązują następujące środki ostrożności:
- Drób i inne ptaki muszą być przetrzymywane w zamkniętych obiektach lub innych miejscach, aby:
- zapobiec kontaktowi z drobiem i ptakami w innych gospodarstwach,
- ograniczyć ich kontakt z dzikimi ptakami.
- Wszelkie martwe ptaki lub ich części muszą być natychmiast usuwane zgodnie z unijnymi przepisami sanitarnymi.
- Należy czyścić i odkażać miejsca przebywania drobiu oraz miejsca przechowywania zwłok ptaków, produktów drobiarskich i paszy.
- Wszystkie środki transportu używane do przewozu drobiu, ich produktów, paszy, ściółki oraz inne przedmioty mające kontakt z ptakami muszą być natychmiast czyszczone i odkażane.
- Osoby wchodzące i wychodzące z gospodarstw mają obowiązek stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego, w tym odkażania rąk i obuwia.
- W miejscach przebywania drobiu mają być umieszczone maty dezynfekcyjne, które należy regularnie odkażać.
- Przy wjazdach i wyjazdach do gospodarstw, w których utrzymywany jest drób, mają być zamontowane maty lub inne urządzenia do dezynfekcji kół pojazdów.
- Pasza, ściółka i woda dla drobiu muszą być zabezpieczone przed kontaktem z dzikimi ptakami.
- Posiadacze zwierząt są zobowiązani do prowadzenia wykazu osób wchodzących do gospodarstwa oraz do zgłaszania lekarzowi weterynarii wszelkich przypadków wzmożonej zachorowalności, śmiertelności lub obniżenia produkcyjności w hodowli.
Rozporządzenie, które weszło w życie 7 listopada, obowiązuje do 7 grudnia.
Ekspert uspokaja mieszkańców
Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, zapewnia, że ptasia grypa rzadko przenosi się na ludzi, choć przypomina, że bezwzględnie należy unikać kontaktu z martwymi ptakami, które można znaleźć na zewnątrz.