Miał być tydzień, mija rok. Ruina nadal straszy
Siedlisko szczurów i śmieci. Rudera w centrum miasta. Takie wypowiedzi można usłyszeć na ul. Hallera w pobliżu Plazy. Od roku krajobraz szpecą resztki okazałej niegdyś kamienicy
Ten temat poruszaliśmy już niejednokrotnie. Dokładnie rok temu ruszyła rozbiórka jednej z najsłynniejszych rybnickich kamienic – na tzw. Kupczakowym. Szumne zapowiedzi wieściły, że potrwa zaledwie kilka dni (miał być tydzień), ale nic z tego nie wyszło. Pisaliśmy o tym w materiale Mieszkańcy: nawet w miesiąc nie zdążą rozebrać kamienicy na Hallera! Po pół roku było jeszcze gorzej, bo w ruinach zaczęły grasować szczury, co odbiło się szerokim echem (patrz nasz artykuł Wyburzają od pół roku. I co? I pojawiły się szczury). Po kolejnych sześciu miesiącach świętujemy rocznicę rozpoczęcia prac. Rozpoczęcia, bo o jakiejkolwiek kontynuacji trudno mówić. Z zapytaniem o losy straszących mieszkańców murów zwróciliśmy się do rybnickiego magistratu. Okazuje się, że zarówno sąsiedzi, jak i wszyscy rybniczanie będą musieli uzbroić się w poważną porcję cierpliwości. Sprawa trafiła bowiem… do sądu.
Rybnicki magistrat bardzo trafnie ujął całość problemu chronologicznie, bo po roku można już chyba mówić w tym temacie o rybnickim miniserialu. Oto co można znaleźć w odpowiedzi z UM:
Przesyłam chronologię zdarzeń związaną z kamienicą przy ulicy Hallera.
Prezydent Miasta Rybnika decyzją z dnia 22 września 2023 r. orzekł o niezbędności wejścia przez „ABC NIERUCHOMOŚCI BRODNICA” Sp. z o.o., będącej właścicielem działki nr 58/15, na teren sąsiedniej nieruchomości tj. działki nr 60/15, obręb Rybnik położonej w Rybniku przy ul. Raciborskiej 23 celem dokończenia prac rozbiórkowych budynku mieszkalno-usługowego, objętego nakazem rozbiórki wynikającym z decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Rybnika nr 134/15 z dnia 7 maja 2015 r. , zlokalizowanego przy ul. Hallera 30 na działce nr 58/15, obręb Rybnik, w granicy z m.in. z działką o nr 60/15, z zachowaniem granic i warunków korzystania z ww. nieruchomości.
W związku z odwołaniem strony postępowania od tej decyzji całość akt sprawy została przekazana do organu wyższego stopnia w stosunku do Prezydenta Miasta Rybnika tj. Wojewody Śląskiego.
Wojewoda Śląski decyzją z dnia 26 marca 2024 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję w zakresie o niezbędności wejścia na teren działki o nr ewid. 60/15 położonej przy ul. Raciborskiej 23 w Rybniku.
W związku ze skargą strony postępowania wniesioną za pośrednictwem profesjonalnego pełnomocnika, na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia 26 marca 2024 r., , utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Rybnika z dnia 22 września 2023 r., całość akt sprawy została przesłana do Wojewody Śląskiego, na jego pisemną prośbę wskazaną w piśmie z dnia 8 maja 2024 r., i przekazana kolejno do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Wygląda zatem na to, że na razie sąsiedzi będą musieli pogodzić się z uciążliwym sąsiedztwem ruin i gruzu. Wygląda też na to, że rację miał znany rybnicki architekt Jacek Kamiński mówiąc:
Według mnie ten budynek dało się uratować. I powiem więcej: powinno się go ratować, bo to jest budynek z historią.
I wygląda na to, że wygląda to źle.