Wiadomości

Msza za pomyślność Śląska

W Rejvizie na czeskim Śląsku odprawiono pierwszą mszę w intencji naszego regionu. Odbyła się także pielgrzymka.

Na pomysł mszy i pielgrzymki wpadł pochodzący z Będzina ks. dr Bartłomiej Blaszka. Msza odbyła się 11 lutego, w sobotę, o 10:00 w mieście Zlaté Hory w rejonie Jesenika na czeskim Śląsku.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Ślązaków oraz tych, którzy na Śląsku mieszkają i miłośników śląskiej historii, kultury i tradycji na Pierwszą Pielgrzymkę za Śląsk a to na Rejvíz koło Zlatých Hor. Rejvíz jest najwyżej położoną wsią na czeskim Śląsku i dlatego z tego symbolicznego miejsca będziemy modlić się za naszą ukochaną historyczną ziemię podczas Mszy Świętej w sobotę 11 lutego 2023 w kościele Imienia Marii Panny, a następnie udamy się na pieszą pielgrzymkę do jaskini Matki Bożej z Lourdes, która znajduje się na wysokości 790 m. Z tego miejsca Najświętsza Maryja Panna spogląda na cały czeski Śląsk i z tego miejsca wszystkim błogosławi. 11 lutego przypada święto Matki Bożej z Lourdes. – czytamy na parafialnej stronie internetowej

Wielki ołtarz kościoła pod wezwaniem Maryi Panny

W rozmowie z naszym portalem ks. dr Blaszka opowiada o tej niezwykłej inicjatywie.

Pochodzę z Będzina, z tego czerwonego Zagłębia jak to mówią. Pokochałem czeski Śląsk, jestem tu już od niemal ćwierć wieku. Mamy aktywnych parafian i chciałem w młodych ludziach obudzić lokalny patriotyzm. Sam zresztą mam rodzinę na Nowinach w Rybniku i z tego miejsca zapraszam wszystkich w nasze piękne rejony. Historia tutejsza jest fascynująca, a kolejnych parafialnych inicjatyw na pewno nie zabraknie. Szczegolnie ciekawa jest postać ks. Vinzenza Braunera, który w roku 1938 odmówił uczestnictwa w wiecu powitalnym na cześć Adolfa Hitlera. Prześladowany i więziony zmarł pięć lat później nie dożywszy 66 lat.

Wypada zatem nie tylko wybrać się w okolice Jesenika, ale także zachęcić naszych duszpasterzy, by poszli w ślady księdza Bartłomieja.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button