Wiadomości

Na nic prośby mieszkańców. Miasto szykuje kolejne podwyżki

Ponad 330% drożej za niektóre miejsca parkingowe w Rybniku. Czy to kolejny krok mający zniechęcać rybniczan do jeżdżenia samochodami?

Nie mamy dobrych wieści ani dla mieszkańców Rybnika, ani dla przedsiębiorców, ani dla przyjezdnych. Niezależnie od tego, kto gdzie mieszka, będzie płacił więcej za parkowanie w Rybniku. I to sporo. W najgorszej sytuacji będą mieszkańcy okolicznych gmin i miast naszego regionu, którzy przyjeżdżają do Rybnika do pracy, szkoły czy na zakupy. Skala podwyżek może ich zaskoczyć. Oczywiście negatywnie. Dla rybniczan ratunkiem ma być propozycja Rybnickiej Karty Mieszkańca „Rybka” i ulgi związane z opłatami za abonamenty parkingowe. Nie oznacza to jednak, że będzie taniej. Będzie tylko mniej drożej.

Od czerwca br. obowiązywać będą następujące ceny:

  • postój pojazdów za godzinę parkowania – 3,50 zł (było 2,50 zł; jest to wzrost o 40%)
  • abonament ogólnodostępny (obowiązuje na wszystkie parkingi z systemem szlabanowym) – 250 zł/miesiąc (było 200 za miesiąc; wzrost o 25%)
  • abonament ogólnodostępny (obowiązuje na konkretny parking z systemem szlabanowym) – 150 zł/miesiąc, a dla posiadaczy karty RYBKA – 100 zł za miesiąc (było 90 zł miesiąc; dla osób spoza Rybnika wzrost o ponad 66%)
  • abonament dla mieszkańców obszaru centrum (określonego ulicami w zarządzeniu Prezydenta Miasta) – 150 zł za miesiąc oraz dla posiadaczy karty RYBKA – 50 zł za miesiąc (było 45 zł za miesiąc; dla osób nie posiadających karty RYBKA oznacza to wzrost o ponad 330%)
  • abonament dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 50 zł/miesiąc (było 45 zł za miesiąc; wzrost o nieco ponad 11%)
  • abonament przy ul. Rudzkiej dla skupionych na terenie kampusu studentów, słuchaczy, wykładowców, pracujących oraz przedsiębiorców – 50 zł za miesiąc (było 45 zł za miesiąc; tu także wzrost o ponad 11%)

Podwyżki o tak dużej skali miasto komentuje krótko: Winna jest inflacja i niestety także Rybnik nie uniknął podwyżek usług, za które odpowiada Miasto – mówi Agnieszka Skupień z UM Rybnik

Jednocześnie Prezydent Kuczera zachęca do założenia karty RYBKA, dzięki której można zyskać zniżki – nie tylko za parkowanie.

Na dobry początek Rybnicka Karta Mieszkańca Rybka oferuje ulgi i zniżki na wybrane wydarzenia kulturalne i sportowo-rekreacyjne – mówimy tu o zniżkach rzędu 20%! Będą też zniżki specjalne – oferowana przez MOSiR „Godzina Rybniczanina”, czyli tzw. Happy Hour,  pozwoli na zakup biletu na basen w cenie 1 zł. Już niedługo karta ruszy z ofertą zniżek na abonamenty parkingowe i bilety okresowe w komunikacji miejskiej. Z czasem ofertę będziemy rozszerzać na podmioty prywatne. Mam nadzieję, że karta zachęci mieszkańców do liczniejszego korzystania z rybnickiej oferty – zarówno w zakresie codziennego użytkowania miejskiej infrastruktury jak i atrakcyjnego spędzania czasu wolnego – czytamy w oficjalnym serwisie internetowym Rybnika

Suchej nitki na podniesionych opłatach za parkowanie nie zostawiają rybniccy przedsiębiorcy. To dla nas kolejny cios. Centrum już teraz się wyludnia, a podwyżki o takiej skali tylko pogłębią to zjawisko. Już pomijam fakt, że do ścisłego centrum samochodem wjechać się nie da, to jak ma klient odebrać towar? Mam mu lustro na plecach zanieść na parking? – usłyszeliśmy od jednego z handlowców w śródmieściu.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button