Historia

Na starym cmentarzu

Właściwiej byłoby powiedzieć: na nowym, bo prawdziwy stary cmentarz znajduje się na tzw. Górce koło kościoła akademickiego na rogu ulic Gliwickiej i Cegielnianej.

Nekropolia, którą część rybniczan nazywa starym cmentarzem właśnie została założona w latach 20. ubiegłego stulecia, gdy miejsc do pochówku na Górce po prostu zabrakło. Ponieważ zbiegło się to w czasie ze zmianą nazw ulic z niemieckich na polskie, to ówczesną ulicę Am Friedhof (pol. Przy cmentarzu) przemianowano na Cegielnianą od znajdującej się nieopodal cegielni (w miejscu obecnych sklepów Lidl i Action). Z kolei nowopowstały trakt od Starego Kościoła w stronę cmentarza został (i nadal pozostaje) ulicą Cmentarną.

Pogrzeb na starym cmentarzu. Początek lat. 60. XX wieku. Ceremonii przewodzi o. Marek Pielok OFM

W okresie PRL szybko powiększający się Rybnik zyskał kolejną nekropolię – cmentarz komunalny. Został on ściśle związany, można rzec: doklejony ze starym cmentarzem, który – o czym nie wszyscy wiedzą – jest cmentarzem parafialnym parafii Matki Bożej Bolesnej.

Kondukt pogrzebowy na skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Raciborskiej. Żałobnicy zmierzają z kościoła pw. św. Józefa Robotnika (Franciszkanie) w stronę cmentarza

Do dziś dwa bliźniacze cmentarze – parafialny oraz komunalny – stanowią w istocie jedną z największych nekropolii Ziemi Rybnickiej i Wodzisławskiej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button