Publicystyka

Najstarsza szkoła na Smolnej

Dozwolone od lat 18? A co dopiero od 144! Dwójka przy ul. Wodzisławskiej w Rybniku obchodzi kolejne urodziny

Kolejne i to nie byle jakie, bo niewiele szkół w naszej części Europy może się szczycić tak długą historią. Idea budowy szkoły na Smolnej sięga roku 1873, kiedy to zakupiono grunt pod budowę pierwszego budynku szkolnego, w którym obecnie znajduje się przedszkole wchodzące w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10. Oprócz przedszkola w skład zespołu wchodzi oczywiście podstawówka, czyli SP nr 2 złożona z dwóch budynków. Skomplikowane? Tylko pozornie! To po prostu trzy sąsiadujące ze sobą budynki, których losy splatają się w jedną historię. Najstarszy i historycznie pierwszy to – jak wspomniano – budynek obecnego przedszkola. Kolejny (ten z czerwonej cegły) to tzw. stara szkoła. I w końcu nowa szkoła po przeciwnej stronie ul. Wodzisławskiej, przy czym określenie nowa należy traktować dość swobodnie, bo obiekt liczy sobie już dobrze ponad sto lat.

Dyrekcja: Małgorzata Ucher, Barbara Karpiak i Ewa Jankowska

Całość całkiem słusznie parę lat temu połączono w jeden zespół szkolno-przedszkolny sankcjonując w ten sposób stan faktyczny i podkreślając wspólną historię przedszkola i szkoły. Całością kieruje dyrektor Ewa Jankowska, z wykształcenia matematyk. A ponieważ piszący te słowa przez wiele miesięcy był uczniem obecnej dyrektor, przeto na miejscu będzie uwaga następująca:

Po niemal 28 latach od zakończenia edukacji na szczeblu podstawowym (w Dwójce) nadal nie mam pojęcia, czym jest różniczka. Ale skoro żyjąc w tej niewiedzy przez 28 lat udało mi się przeżyć, to może niech tak pozostanie. 😉

Dzisiejsza Dwójka może się pochwalić niebagatelnymi osiągnięciami. W szkole funkcjonują oddziały sportowe, pracuje (co nie jest częste) na jedną tylko zmianę i zawsze uzyskuje wysokie wyniki w zewnętrznych egzaminach. W roku szkolnym 2020/21 na egzaminie ósmoklasisty szkoła zajęła I miejsce wśród rybnickich szkół publicznych. Jakby tego było mało szkoła od lat kształci szachowych mistrzów. Mistrzów w dosłownym rozumieniu: w roku szkolnym 2021/22 Dwójka zdobyła tytuł Mistrza Polski Szkół Podstawowych w Szachach. Podobne przykłady można mnożyć, a ich źródłem (nieprzebranym) jest szkolna kronika dostępna w sekretariacie (byłem, oglądałem, przy okazji poczęstowali fantastyczną kawą).

Nie ma się zatem co dziwić, że do Dwójki swe pociechy zapisują rodzice i z innych niż Smolna dzielnic Rybnika. W samej tylko klasie szachowej w roku szkolnym 2023/24 przytłaczającą większość będą wg planów stanowić uczniowie spoza tzw. obwodu szkolnego. Wypada zatem życzyć szkole kolejnych sukcesów oraz: plurimos annos!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button