Nie będzie koncesji dla Niemców w Dębieńsku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska odmówiło udzielenia koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu Dębieńsko 1 spółce Silesian Coal International Group of Companies
Urzędnicy powołali się na braki formalne. Decyzja, podpisana przez minister Paulinę Hennig-Kloskę 7 lutego 2025 roku, utrzymuje w mocy wcześniejszą odmowę z 25 marca 2024 roku. Głównym powodem jest brak przedstawienia przez wnioskodawcę dokumentów potwierdzających posiadanie niezbędnego zaplecza technicznego do prowadzenia planowanej działalności.
To już druga odmowa dla SCIGC w sprawie złoża Dębieńsko. Wcześniej, w marcu 2024 roku, ministerstwo również odrzuciło wniosek spółki z tego samego powodu. Po pierwszej odmowie SCIGC złożyło odwołanie, jednak obecna decyzja kończy postępowanie odwoławcze, potwierdzając pierwotne stanowisko resortu.
Złoże Dębieńsko szacowane jest na około 190 milionów ton węgla koksowego. Obszar ten był przedmiotem zainteresowania różnych podmiotów zagranicznych, w tym czeskich i australijskich firm, jednak żadna z nich nie rozpoczęła eksploatacji. Ostatnio zainteresowanie złożem wyraziła Jastrzębska Spółka Węglowa, która zapowiedziała złożenie własnego wniosku o koncesję w przypadku odmowy dla SCIGC. JSW planuje ewentualne wydobycie węgla z Dębieńska poprzez pobliską kopalnię Szczygłowice, bez konieczności reaktywacji zlikwidowanej w 2000 roku kopalni Dębieńsko. O sprawie pisaliśmy w materiale Kopalnia Dębieńsko będzie niemiecka? „Im jak widać węgiel nie śmierdzi”
Warto dodać, że 30 sierpnia 2024 roku zakończyła działalność Koksownia Dębieńsko, należąca do JSW KOKS. Decyzja o zaprzestaniu produkcji koksu w Czerwionce-Leszczynach była zapowiadana już w połowie 2023 roku. Historia koksowni sięga 1908 roku, a w ostatnim czasie jej zdolności produkcyjne wynosiły około 300 tys. ton koksu rocznie.