Nie dokarmiać nutrii, albo znów będzie odstrzał

Temat nutrii w Rybniku wciąż pozostaje aktualny. Choć ich populacja została znacznie ograniczona, wzdłuż rzeki Nacyny nadal można spotkać pojedyncze osobniki
Władze miasta apelują, by nie dokarmiać tych gryzoni, ponieważ może to doprowadzić do ponownego rozmnożenia się zwierząt, a w konsekwencji do konieczności podjęcia radykalnych działań przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ). Nutrie budzą sympatię mieszkańców, co skłania wiele osób do ich dokarmiania. Jednak urzędnicy ostrzegają, że działania te prowadzą do dalszego wzrostu populacji tych gryzoni, a brak odpowiednich miejsc do ich przetrzymywania może skutkować koniecznością ich eliminacji.
Jeśli uda się nam odłowić wszystkie nutrie i przekazać je do legalnych miejsc przetrzymywania, Rybnik stanie się przykładem miasta, które skutecznie i humanitarnie rozwiązało kwestię inwazyjnego gatunku obcego. Dlatego apelujemy: nie dokarmiajmy wolno żyjących nutrii! Pomoże to rozwiązać konieczność eliminacji tych zwierząt w naszym mieście (w sposób humanitarny, bez konieczności interwencji RDOŚ). Bądźmy odpowiedzialni! – apelują urzędnicy.
Osoby, które chcą wesprzeć nutrie, mogą to zrobić poprzez dokarmianie ich w legalnych miejscach przetrzymywania. W Rybniku funkcjonują obecnie dwa ośrodki posiadające zgodę Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na przetrzymywanie nutrii:
- Zagroda 3 Siostry Martyny Fojcik (dzielnica Kamień)
- Nutriowisko Agnieszki Kułakowskiej (dzielnica Radziejów)
Działalność tych ośrodków można wesprzeć finansowo oraz rzeczowo, dostarczając świeże warzywa i owoce, które są podstawą diety nutrii. Wszelkie pytania dotyczące współpracy można kierować do Urzędu Miasta Rybnika:
Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej – Wydział Ekologii
Tel.: 32 43 92 054
E-mail: czgm@um.rybnik.pl