Wiadomości

„Nie macie pieniędzy na chodnik dla dzieci, a chcecie budować drogę”. Rada Dzielnicy ostro do Piotra Kuczery

Narasta konflikt na linii mieszkańcy Orzepowic – władze Rybnika. Chodzi o wąską ul. św. Józefa

Ulica ta to jedna z dłuższych dróg Rybnika. Rozpoczyna swój bieg na granicy dzielnic Smolna i Maroko-Nowiny biegnąc aż do Orzepowic. I właśnie tam – w Orzepowicach – stała się kością niezgody. Dziś Rada Dzielnicy wystosowała w tej sprawie pismo do Prezydenta Miasta. Chodzi o fakt, że władze Rybnika mają zamiar… poszerzyć drogę kosztem właścicieli posesji sąsiadujących z tą ulicą i wybudować wzdłuż niej ścieżkę rowerową. Rozmiar inwestycji jest imponujący, bo ulica, której szerokość wynosi obecnie 3 matry ma być czterokrotnie szersza i mieć metrów 12. Rada oraz mieszkańcy nie zostawiają na tym pomyśle suchej nitki. Co gorsza w niektórych miejscach ma biec ledwie 90 cm od sąsiadujących z nią domostw.

Inwestycja pozbawi mieszkańców tej ulicy dużej części nieruchomości (w jednym przypadku będzie to 4 m, co sprawi, że odległość drogi od domu wyniesie zaledwie 1,3 m) Budowa drogi, chodnika oraz ścieżki rowerowej w tym miejscu nie ma żadnego uzasadnienia w tzeczywistości- ścieżka rowerowa będzie prowadzić donikąd.

Co ciekawe mieszkańcy utrzymują, że droga stanowi samowolę budowlaną i mają na potwierdzenie tej tezy stosowne dokumenty – prawomocny wyrok sądu.

Władze nas nie słuchają i nie robią sobie nic z obowiązującego prawa – zżymają się właściciele posesji w rozmowie z nami -A w odpowiedzi na jakiekolwiek prośby o inwestycje poprawiające bezpieczeństwo słyszymy zawsze: nie ma pieniędzy.

Także ten temat został poruszony w skierowanym do Urzędu piśmie:

Ulica św. Józefa do momentu zagrodzenia przez mieszkańca, była użytkowana przez 40 tonowe tiry, które wybierały tę drogę dojeżdżając do firmy znajdującej się w tej okolicy i kolejną zagadką dla mieszkańców jest fakt, iz firma mimo zakazu prowadzenia działalności, ze względu na Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, nadal w tym miejscu działa. Jakie rozwiązanie ma Pan zamiar zastosować w związku z tą sytuacją? Drogi w Orzepowicach to spory problem, natomiast na każdą prośbę o remont, przebudowę lub chociażby wykonanie 200 metrów chodnika na ulicy Góreckiego dla bezpieczeństwa dzieci chodzących do szkoły niebezpiecznym poboczem, Miasto Rybnik odpowiada negatywnie, argumentując decyzję brakiem funduszy, jednocześnie w tym samym czasie planuje przebudowę mało strategicznej drogi za 400 tysięcy złotych.

Jak Prezydent zareaguje na powyższe pismo i zawarte w nim pytania? Skierowaliśmy do UM pytanie w tej sprawie i czekamy na odpowiedź.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button