Wiadomości

Nie żyje Jerzy Stuhr

Wybitny polski aktor znany z ról w takich filmach jak Kiler, Kiler-ów 2-óch, Seksmisja i Kingsajz, zmarł w wieku 77 lat

Informację o jego śmierci potwierdził jego syn, Maciej Stuhr, w rozmowie z Onetem. W ostatnich latach życia Jerzy Stuhr zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W lutym 2016 roku przeszedł zawał serca, a w lipcu 2020 roku doznał udaru mózgu. Wcześniej, w 2011 roku, aktor pokonał nowotwór krtani.

Kariera i niezapomniane role Jerzego Stuhra

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie, z którym jego rodzina była silnie związana od pokoleń. Najpierw ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Swoją karierę aktorską rozpoczął w Starym Teatrze w Krakowie, a w latach 80. występował również na scenach włoskich teatrów.

Na przestrzeni swojej wieloletniej kariery, Stuhr zagrał w wielu filmach, które stały się kultowymi. Do jego najważniejszych ról należą postacie z Seksmisji, Kingsajzu, Kilera i jego kontynuacji Kiler-ów 2-óch. Jerzy Stuhr był również aktywny w dubbingu, użyczając swojego głosu postaciom takim jak Osioł ze „Shreka”. Oprócz aktorstwa, był uznanym reżyserem, tworząc filmy takie jak Spis cudzołożnic, Pogoda na jutro, Duże zwierzę czy Obywatel.

Nagrody i wyróżnienia

W 1994 roku Jerzy Stuhr uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. Dwukrotnie pełnił funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, w latach 1990-1996 oraz 2002-2008. Został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.

Życie prywatne

Jerzy Stuhr miał dwójkę dzieci. Jego syn Maciej Stuhr, urodzony w 1975 roku, poszedł w ślady ojca i również został aktorem. Córka Marianna, urodzona w 1982 roku, jest artystką malarką. Od 1971 roku Jerzy Stuhr był w związku małżeńskim z Barbarą Stuhr, którą znał od dzieciństwa.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button