Wiadomości

Nie żyje senator Marek Plura

W wieku 52 lat zmarł dziś w Katowicach polityk, psychoterapeuta i znany górnośląski działacz rodem z Raciborza.

Marek Plura urodził się 18 lipca 1970 roku w Raciborzu, gdzie mieszkał do roku 1991. Następnie przebywał w Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych w Mikołowie. Był założycielem Stowarzyszenia Dobry Dom, a także prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Akcent oraz przewodniczącym rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Pełnił funkcję zastępcy skarbnika Parlamentu Osób Niepełnosprawnych i wicedyrektora Very Special Arts Poland. W roku 2002 zainicjował Konkurs Lady D. mający promować niepełnosprawne kobiety aktywne w różnych dziedzinach życia. Cztery lata później został radnym Katowic, zaś w roku 2007 zdobył mandat posła. W 2011 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, a trzy lata później został europosłem. W 2019 roku wygrał wybory do senatu w okręgu nr 80 (miasto Katowice) otrzymując 92332 głosy. Zmarłego pożegnał na FB Jacek Tomaszewski – Jego długoletni asystent:

Napisać o Marku coś to jak nie napisać nic. Był nie tylko moim szefem ale przede wszystkim przyjacielem. Zawsze mogłem na Ciebie Marku liczyć. Wiele się od Ciebie nauczyłem, przede wszystkim tego, że „niy warto sie wadzić„. Będzie mi Ciebie brakowało. Odpoczywaj w pokoju.

Jacek Tomaszewski i Marek Plura

Marek Plura aktywnie wspierał starania o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną. Dwukrotnie był autorem poselskich projektów ustaw uznających etnolekt śląski za język regionalny, których jednak Sejm nie uchwalił. Był członkiem Związku Górnośląskiego i Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Od urodzenia był osobą niepełnosprawną, chorował na zanik mięśni i poruszał się na wózku. Zmarł w szpitalu w Katowicach. Był żonaty i miał córkę oraz syna.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button