Wiadomości

Niezwykłe wydarzenie literackie w Wodzisławiu Śląskim

O początkach Wodzisławia Śląskiego – premiera tej unikatowej książki Piotra Hojki już dzisiaj o godzinie 17:00 w wodzisławskim muzeum

Piotr Hojka, ceniony historyk, Prezes Stowarzyszenia Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, podzieli się z nami fascynującymi odkryciami dotyczącymi najdawniejszych dziejów naszego miasta. Jego najnowsza książka to owoc lat pracy, analizy oraz pasji, którym poświęca się dla utrwalenia naszych korzeni.

Prezes TMZW natknął się na oryginalny pisany odręcznie po łacinie pochodzący z XVIII wieku tekst informujący nas o początkach istnienia miasta i klasztoru w Wodzisławiu Śląskim. Odkrycia dokonał już w 2017 r., ale od tego czasu prowadził badania i analizy nad jego zawartością, gdyż niektóre znajdujące się tam informacje kierują nas w zupełnie nowy i nieznany wcześniej obszar poszukiwań. W międzyczasie na bazie jego pracy powstał najpierw artykuł, który jednak rozbudowywano na tyle, że powstała nowa książka, którą niebawem autor zaprezentuje.

Dotychczas podana w 1883 roku przez Rudolfa Hirscha data 1257 jako rok początków miasta nie miała żadnego źródłowego potwierdzenia. Nikt poza samym Rudolfem Hirschem nie widział wzmianki o 1257 roku i od ponad 140 lat staliśmy w miejscu jeśli chodzi o badania historyczne dotyczące początków naszego miasta. Do dziś nie było żadnego źródłowego potwierdzenia tej daty i nikt nie widział zapisu podawanego przez Rudolfa Hirscha. Nie znaleziono również żadnych innych informacji na ten temat. Normalnym więc było to, że po 100 latach od publikacji Rudolfa Hirscha wielu historyków zaczęło wątpić w jego ustalenia, a zarazem to, że Wodzisław naprawdę istniał już w 1257 roku. Niektórzy historycy coraz częściej przesuwali datę powstania miasta na ostatnie lata wieku XIII.  Dzięki temu, że Piotr Hojka odkrył nowy dokument w tej sprawie przez Piotra Hojkę, można odważniej bronić daty 1257 r.

Praca Piotra Hojki uwiarygodnia podaną przez Rudolfa Hirscha w XIX wieku powyższą datę jako rok założenia klasztoru (i miasta). Dzięki najnowszemu odkryciu wiemy, że nie jest tak, że Rudolf Hirsch albo się pomylił, albo – jak niektórzy sugerowali – wręcz wymyślił sobie tę datę.  Jest to więc niezwykle ważne odkrycie dla najstarszych dziejów naszego miasta, tym bardziej, że najdawniejszy dotychczas znany nam dokument dotyczący Wodzisławia Śląskiego pochodzi dopiero z przełomu XIII i XIV w.

Najnowsze odkrycie przynosi jednak szereg dalszych pytań.

W pracy Piotra Hojki znajdziemy próby odpowiedzi na najbardziej intrygujące kwestie związane z historią naszego miasta. Na przykład: czy wodzisławskie Grodzisko to obszar dawnego Wodzisławia? Czy może Jedłownik jest starszy od Wodzisławia? Czy Wodzisław istniał przed 1257 rokiem? Pojawiają się też hipotezy i sugestie co należy jeszcze zbadać. Wszystko to bazuje na źródłach i materiałach historycznych oraz zaznacza, że wiele jeszcze mogą wnieść przyszłe badania archeologiczne.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button