OSTRZEŻENIE! Nad Śląsk nadchodzą ulewy
Niż Borys nadciąga, a synoptycy są zgodni – najtrudniejsza sytuacja będzie na Śląsku
Masa wilgotnego powietrza, która napływa z południa, skieruje się w wąskim pasie nad obszar granicy polsko-czeskiej, obejmując wschodnią część Dolnego Śląska i niemal cały Śląsk Górny. Intensywne opady deszczu mają rozpocząć się już w nocy ze środy na czwartek i potrwać do niedzieli (12-15 września). Może spaść nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1., 2. i 3. stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.
W nadchodzących dniach prognozowane są silne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce, co może prowadzić do powodzi i lokalnych podtopień.
CZWARTEK-PIĄTEK (12-13 WRZEŚNIA)
Pierwsze intensywne opady spodziewane są już tej nocy, szczególnie w rejonach górskich i podgórskich Sudetów. Najsilniejsze deszcze przewidywane są w drugiej połowie nocy, a lokalnie pojawią się również mgły, ograniczające widoczność do 200 metrów. Temperatury spadną do 8-13°C, a wiatr może osiągać prędkość do 60 km/h.
SOBOTA (14 WRZEŚNIA)
Sobota nie przyniesie poprawy pogody. Najtrudniejsza sytuacja utrzyma się w woj. opolskim i Dolnym Śląsku, gdzie suma opadów może wynieść do 60 l/m2 w ciągu dnia. Temperatura będzie wynosić od 16 do 21°C, a w terenach podgórskich od 10 do 15°C. Wiatr na nizinach może osiągnąć prędkość do 60 km/h, a w Sudetach nawet do 90 km/h.
Jeden z ośrodków opadów utrzyma się nad wschodnimi Sudetami i ich przedgórzem.
NIEDZIELA (15 WRZEŚNIA)
Niedziela przyniesie nieco mniej intensywne opady, choć nadal na południu może spaść do 30 mm deszczu, a lokalnie na zachodzie i wschodzie do 20 mm. Wiatr z północy i wschodu pozostanie silny, osiągając prędkość do 70 km/h w centrum kraju i nawet do 85 km/h na południu.
Długotrwałe opady deszczu spowodują znaczne podniesienie poziomu wód w rzekach. Mimo obecnie niskich poziomów wód i ostrzeżeń przed suszą, intensywne opady mogą spowodować szybki odpływ powierzchniowy, co grozi lokalnymi podtopieniami. Meteorolodzy ostrzegają przed problemami z odprowadzeniem wody deszczowej w obszarach miejskich, co może prowadzić do przeciążenia systemów kanalizacyjnych. Największe zagrożenie hydrologiczne będzie dotyczyło dorzecza górnej i środkowej Odry, gdzie spodziewane są gwałtowne wzrosty poziomów wód w rzekach oraz podtopienia