OSTRZEŻENIE! Potężne burze są już w Czechach i kierują się nad Śląsk (AKTUALIZACJA!)

Uwaga, może powtórzyć się scenariusz ze środy z kolejnym kataklizmem w naszym regionie!
Jak informuje fanpejdż Polscy Łowcy Burz, nad Dolny i Górny Śląsk nadciąga fala ulewnego deszczu i wichur. Niestety może to oznaczać kolejne zniszczenia i klęskę żywiołową!
Początkowo burze będą miały formy superkomórek, łączących się stopniowo w formy wielokomórkowe. Następnie prognozowane jest powstanie mezoskalowego układu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału w formie bow echo. Układ będzie przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, jednocześnie dobudowując się od południa. Przejściowo może ulec dezintegracji w czasie przechodzenia przez Sudety, szczególnie rejon Karkonoszy. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że prognozy wskazują na ryzyko rozwoju długotrwałej i rozległej burzy wiatrowej z bardzo silnymi, punktowo niszczącymi porywami wiatru. Nie jest wykluczone, że burza ta będzie mogła być sklasyfikowana jako derecho.
Reasumując czasie trwania burz należy mieć na uwadze zjawiska współtowarzyszące:
porywy wiatru o prędkości do 100-130 km/h, a miejscami więcej (nawet ponad 140 km/h);
intensywne opady deszczu i łączne sumy do ok. 50-60 mm,
opady gradu do ok. 4-6 cm, a w pojedynczych przypadkach powyżej 6-8 cm (zagrożenie związane z wystąpieniem superkomórki burzowe);
trąba powietrzna (w tym możliwa trąba o umiarkowanej lub dużej sile).
SYTUACJA JEST NIEZWYKLE GROŹNA! – informują Łowcy Burz
Burze będą wykazywały bardzo dużą aktywność elektryczną!
AKTUALIZACJA Z GODZ. 21:45:
Polscy Łowcy Burz OSTRZEGAJĄ
W kierunku Górnego Śląska przemieszcza się niewielki pod względem zasięgu przestrzennego MCS który rozwinął się z superkomórki burzowej. Układ wkracza w nieco bardziej suche powietrze oraz mniejsze wspomaganie wielkoskalowe, co może doprowadzić do jego osłabienia, jednak w dalszym ciągu przynosi silny wiatr i po godz. 22:00-22:30 może dotrzeć do polskiej granicy. Z drugiej jednak strony przemieszcza się trasą bardzo korzystną pod względem ukształtowania terenu i przez obszar Bramy Morawskiej może wkroczyć nad Śląsk, kierując się dalej na północny wschód. Głównym zagrożeniem będą silne porywy, mogą przekraczać 80-100 km/h. Lokalnie – w przypadku wbudowanej superkomórki – możliwy grad do 2-4 cm.