Wiadomości

Po raz pierwszy! Mieczysław Kieca z absolutorium!

Ani razu wcześniej, a teraz i owszem. Podczas czerwcowej sesji rady miejskiej przegłosowano udzielenie absolutorium i wotum zaufania dla prezydenta Mieczysława Kiecy

Mieczysław Kieca po raz pierwszy otrzymał wotum zaufania od radnych, co stanowi znaczące wydarzenie. Przypomnijmy, że głosowanie nad wotum zaufania wprowadzono w 2019 roku, a w poprzedniej kadencji radni nie udzielili go prezydentowi ani razu, jednak zawsze uzyskiwał on absolutorium za wykonanie budżetu. Procedura głosowania nad wotum zaufania odbyła się po analizie Raportu o stanie miasta przez radnych.

Drodzy Radni, dziękuję za racjonalną ocenę sprawozdania z wykonania budżetu. Pozytywną opinię wyraziła wcześniej Regionalna Izba Obrachunkowa. Dziękuję także za poparcie realizowanych przeze mnie zadań w ubiegłym roku oraz za naszą współpracę w ostatnich miesiącach. Wyborcy stworzyli drużynę, która powinna działać na rzecz dobra miasta. Współpraca z Państwem jest dla mnie niezwykle ważna, aby działać na rzecz naszego ukochanego Wodzisławia Śląskiego i jego mieszkańców – komentował prezydent Mieczysław Kieca po sesji.

Po głosowaniu radni komentowali i wyjaśniali swoje decyzje:

Po 5 latach nieustannej walki i przeszkadzania prezydentowi udzieliłam wotum zaufania, które nazwałam kredytem zaufania. Jest ono wyrazem chęci dobrej współpracy na rzecz mieszkańców, gdyż nie chcę dalej prowadzić jałowych sporów, a pracować dla mieszkańców. Stare powiedzenie mówi: „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”, więc niech to będzie dobry prognostyk na owocną współpracę zarówno z Radą Dzielnicy, jak i ze mną jako radną reprezentującą oczekiwania mieszkańców – wyjaśniła Lidia Ptak

Mimo że głosowałem przeciw udzieleniu wotum zaufania prezydentowi Mieczysławowi Kiecy (za rok 2023), to stanęliśmy dzisiaj wspólnie do zdjęcia jako „Drużyna”. Inny głos byłby pogardą dla wszystkich, którzy na mnie głosowali, byłby zaprzeczeniem tego, co mówiłem w trakcie kampanii wyborczej. Musimy być konsekwentni. Tak, jestem za stanowieniem jednej drużyny. Prezydent wykazuje dobrą wolę współpracy, na pewno wszyscy ją doceniamy. Dzięki naszej współpracy już zaczynamy realizację moich postulatów transgranicznych. Ja również deklaruję chęć współpracy – napisał radny Alan Szatyło

W podobnym tonie wypowiedział się również głosujący przeciw radny Łukasz Chrząszcz, który jednak nie stanął do wspólnego zdjęcia wydając jednocześnie oświadczenie:

Zagłosowałem przeciwko wotum zaufania dla Prezydenta Kiecy za 2023 rok. Nie mogło być inaczej, skoro prezydent zablokował w zeszłym roku inwestycje uchwalone przed Radę Miasta na kwotę 10 mln zł. Twierdzenie prezydenta, że nie było na to pieniędzy jest nieprawdą. Miasto otrzymało z rządu nadmiarowe 16 mln zł na dowolny cel, a na koniec roku w budżecie pozostało 11 mln zł wolnych środków. Wspólnie z Alanem Szatyło zagłosowaliśmy przeciwko podwyżkom opłaty śmieciowej dla mieszkańców i firm. Zamiast przejęcia gospodarki odpadami, mamy kolejny przetarg i zgodę na dyktat firm śmieciowych. Na dodatek firmy i instytucje, takie jak ROD, zostały „podstępem” włączone do systemu. Mają przez to płacić o ponad 100% więcej za wywóz śmieci. Zbojkotowałem wspólne zdjęcie „drużyny” Prezydenta. Nie będę brał udziału w PR-owych zagraniach pod publiczkę pana Kiecy. Moje wsparcie będzie dla odważnych pomysłów i konkretnych uchwał, dobrych dla rozwoju naszego miasta. I nie chciałbym czekać na nie jak Pablo Escobar na popularnym memie.

W głosowaniu nad wotum zaufania 15 radnych było za (Mariusz Blazy, Krystian Brawański, Marian Drosio, Jakub Elsner, Izabela Grela, Stefan Grzybacz, Adam Króliczek, Anna Piotrowska, Lidia Ptak, Anna Rynkiewicz-Ryszka, Józef Szymaniec, Mirosław Szyszka, Ilona Tlołka, Krystyna Warcok i Katarzyna Zöllner-Solowska), troje radnych było nieobecnych (Janusz Kurzawa, Mirosław Krzysztof Nowak i Barbara Połednik), a trzech radnych zagłosowało przeciw (Łukasz Chrząszcz, Roman Kapciak, Alan Szatyło).

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button