Historia

Podróż po dawnym Rybniku. Cz. 1.

Lubicie wspomnienia? Jeśli tak, to te zdjęcia Was zachwycą. Wybierzcie się z nami w podróż w czasie do dawnego Rybnika.

W tym odcinku naszego nowego cyklu zapraszamy Was do odwiedzenia ul. Bolesława Chrobrego, która, co ciekawe, przed wojną nosiła inną nazwę – ul. Gimnazjalna. Ciekawe, czy poznacie miejsca i ludzi z tych zdjęć. Jeśli tak – napiszcie do nas koniecznie! Zdjęcia udostępniło rybnickie muzeum oraz Rybnik na starej fotografii.

Powyżej rozlewnia wód gazowanych przy ul. Bolesława Chrobrego. A poniżej towarzysze radzieccy zwiedzają Rybnicką Fabrykę Maszyn, czyli popularną Ryfamę. I zapewne udzielają cennych rad.

I znów rozlewnia wód gazowanych. Tym razem wszystko już niemal gotowe do transportu. Transportuje oczywiście star 28.

Dom handlowy Hermes na przełomie lat 80. i 90. Kto chodził do Baltony, ten mógł zakosztować odrobiny luksusu za bony lub dolary.

Powyżej oczywiście rybnicka synagoga u zbiegu ul. Zamkowej i ówczesnej Gimnazjalnej. Dziś w tym miejscu jest skwer przed urzędem miasta.

Gimnazjum u zbiegu ulic Kościuszki i Gimnazjalnej w latach międzywojennych. A poniżej powiatowa kasa oszczędnościowa w latach II wojny światowej. Budynek w stylu funkcjonalizmu – popularnej przed wojną formy architektonicznej. Planowano wówczas w tym stylu zabudować całą niemal ulicę Chrobrego, Plac Wolności i nie tylko… Patrząc na wizualizację można się chyba cieszyć, że do tego nie doszło.

Tak miał wyglądać Plac Wolności i całe niemal centrum miasta – od dworca kolejowego aż do obecnego ronda u zbiegu ulic Kotucza i Gliwickiej.

Wbrew opisowi widokówka nie przedstawia ratusza, ale urząd miasta. W tle po prawej słynny budynek Stokłosy mieszczący restaurację, kawiarnię oraz kino – najpierw Apollo, potem Ślązak, a po roku 1989 znów Apollo. Nie zna życia, kto nie stał w kolejce do tej kinowej kasy…

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także
Close
Back to top button