Wiadomości

Policja spowodowała wypadek w Jankowicach? Wracamy do zdarzenia z udziałem oficer prasowej rybnickiej policji

Nasze dziennikarskie śledztwo trwało ponad miesiąc, ale przyniosło rezultaty

Przypomnijmy: 2 czerwca br. w Jankowicach policyjny radiowóz zderzył się z motocyklem. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule Wypadek z udziałem rzecznik prasowej rybnickiej policji. Rybniccy mundurowi przekazali wówczas, że motocyklista nie miał uprawnień do kierowania jednośladem.

Od początku jednak w naszym odczuciu dość trudno było uzyskać jasne informacje w tej sprawie. Komenda Miejska Policji poinformowała media krótko, że oficer prasowa Bogusława Kobeszko nie może udzielać w tej sprawie informacji. Wkrótce pani rzecznik udała się na urlop, a zastępował ją podkom. Piotr Kustoś. Wobec powyższego pytania dotyczące zdarzenia zadaliśmy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Odpowiedziano nam dość lakonicznie, że informacji udzieli KMP w Rybniku. I rzeczywiście telefonicznie podkom. Piotr Kustoś powiedział, że trwa analiza monitoringu. Rozmowa miała miejsce 9 czerwca.

Mijały dni. Ani wyniki analizy, ani żadne inne wiadomości ze strony policji nie nadchodziły. Nieco zaniepokojeni wysłaliśmy 28 czerwca ponowne i dość obszerne zapytanie do Komendy Wojewódzkiej Policji.

Szanowny Panie Komendancie, Szanowni Państwo Oficerowie Zespołu Prasowego! Jedyna wiadomość, jaką w tej sprawie otrzymaliśmy, to krótka ustna informacja z dnia 9 czerwca (godz. 11:30), iż trwa analiza monitoringu i po przeanalizowaniu otrzymam odpowiedź na zadane zapytania. Odnosi się wrażenie – być może mylne – że ponad trzy tygodnie od zdarzenia to czas wystarczający na przeanalizowanie kilkudziesięciu sekund monitoringu.
Wobec powyższego prosimy o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy znamy przyczyny ww. zdarzenia?
2. Czy był to wypadek drogowy?
3. Która jednostka policji i na jakiej podstawie prowadzi postępowanie w tej sprawie?
4. Czy przejazd nieoznakowanego radiowozu odbywał się w celach służbowych?

3 lipca w odpowiedzi otrzymaliśmy następującą wiadomość:

Ad.1. Przyczyny zdarzenia drogowego są przedmiotem prowadzonego postępowania, dlatego odpowiedź na to pytanie będzie możliwa dopiero po wydaniu opinii przez biegłego sądowego z zakresu rekonstrukcji wypadków komunikacyjnych.
Ad. 2. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek drogowy.
Ad. 3. Materiały dowodowe zebrane na miejscu zdarzenia zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej w Rybniku, która następnie przekazała je do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach z wnioskiem o wyłączenie z prowadzenia przedmiotowego postępowania przygotowawczego. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wyznaczyła do prowadzenia postępowania Prokuraturę Rejonową w Wodzisławiu Śląskim.
Ad. 4. Przejazd odbywał się w celach służbowych.

Nieco zdziwieni odpowiedzią na pytanie pierwsze (Przyczyny zdarzenia drogowego są przedmiotem prowadzonego postępowania, dlatego odpowiedź na to pytanie będzie możliwa dopiero po wydaniu opinii przez biegłego sądowego z zakresu rekonstrukcji wypadków komunikacyjnych). zadaliśmy pytania w Prokuraturze Rejonowej w Wodzisławiu Śląskim. Korespondencję wysłano w tej sprawie 9 i 12 lipca. Dziś Prokuratura odpowiedziała informując, że nie postawiono jeszcze nikomu zarzutów, ale przyczyną wypadku było niezachowanie ostrożności przez kierującego radiowozem policjanta.

Do sprawy będziemy wracać, gdy otrzymamy z Prokuratury kolejne informacje.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Czy Prokuratura nie wie gdzie wystąpiło zdarzenie , którego postępowanie prowadzą ?
    Różnica ogromna czy to Jankowice czy Jejkowice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button