Powódź 2024: zalany szpital, Chałupki i Czechowice pod wodą. Śląsk tonie na naszych oczach
Tego nie da się opisać. Mieszkańcy Śląska dziś przeżywają swoją żałobę żegnając majątek, zwierzęta i wszystko, co cenne
Sytuacja w Chałupkach jest dramatyczna. Poziom wody w Odrze przekroczył dziś rekord z 1997 roku, osiągając 710 cm o 15:00, co oznacza poważne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Od rana trwa wzmocnienie wałów, a mieszkańcy zostali ewakuowani.
Mieszkańcy wspominają z 1997 roku.
Wtedy uciekliśmy na czas, a teraz… koszmar powraca. W tych odmętach czai się śmierć! – usłyszeliśmy
Pomimo pięknej pogody w Chałupkach, zagrożenie rośnie, ponieważ w Czechach sytuacja się pogarsza, a woda stamtąd zmierza w stronę Polski. Pod wodą są również Czechowice-Dziedzice, a nyski szpital ma zalane kondygnacje, na których znajduje się szpitalny oddział ratunkowy. Na teren Rybnickiego Okręgu Węglowego przybyli już strażacy z Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego z Tarnowskich Gór. Będą wspomagać swoich kolegów, którzy na nogach są od kilkudziesięciu godzin.
Walczymy dalej… Z krótką przerwą, od ponad 24h w działaniach – napisali druhowie z Połomi w powiecie wodzisławskim
Strażacy na pełnych obrotach! Ponad 1100 interwencji w Powiecie Cieszyńskim
Fala intensywnych opadów spowodowała ponad 1100 interwencji strażaków w naszym Powiecie. W sobotę strażacy interweniowali aż 344 razy, z czego najwięcej, bo aż 171 razy, w Gminie Zebrzydowice. Noc z soboty na niedzielę przyniosła kolejne wezwania – od północy do godziny 9:00 strażacy zanotowali 758 interwencji.
Jednostki z różnych miast w akcji
W działaniach biorą udział nie tylko jednostki z powiatu cieszyńskiego, ale także z Jastrzębia-Zdroju, Chorzowa, Tarnowskich Gór oraz ochotnicy z powiatu żywieckiego. Razem walczą z żywiołem, zabezpieczając posesje, ewakuując mieszkańców i zapobiegając dalszym szkodom.
Trudna sytuacja w Ustroniu i Skoczowie
W Ustroniu zalane zostały liczne budynki komunalne, obiekty użyteczności publicznej oraz prywatne posesje. W Skoczowie woda zalała praktycznie całe centrum miasta. Rzeka Bładnica wystąpiła z brzegów w Międzyświeciu, gdzie ewakuowano 23 osoby. Osoby ewakuowane znalazły schronienie w OSP w Skoczowie i Pierśćcu.
Cieszyn walczy z żywiołem
Również w Cieszynie wiele posesji i ulic zostało zalanych. Zgłoszono potrzeby ewakuacji osób z budynków prywatnych i publicznych, szczególnie z okolic Al. J. Łyska i Al. Piastowskiej.
Słowa uznania dla służb
Jesteśmy pełni podziwu dla służb pracujących nieprzerwanie od wielu godzin. Choć na podziękowanie za ogromne zaangażowanie przyjdzie jeszcze czas po zakończeniu działań, już teraz chcielibyśmy wyrazić słowa uznania i podziwu za niesienie pomocy poszkodowanym, często z narażeniem zdrowia i życia. Mogę zapewnić, że wszystkie służby w Powiecie Cieszyńskim pracują cały czas na pełnych obrotach – podkreśliła Janina Żagan Starosta Cieszyński
Pogarsza się niestety sytuacja sanitarna.
W wyniku uszkodzenia mostu po czeskiej stronie na rzece Olzie, doszło do zerwania rurociągu, który dostarczał wodę między innymi do naszego miasta. W związku z tym zasilanie w wodę dla Jastrzębia-Zdroju będzie obecnie realizowane ze strony Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Obecnie trwają prace nad podłączeniem nowego kierunku zasilania. Mieszkańcy nie powinni odczuć braku wody – może jedynie nastąpić zmiana jej jakości. Zaleceniem jest, aby w najbliższym czasie nie spożywać nieprzegotowanej wody z kranu.
Prace nad przywróceniem poprzedniego, czeskiego kierunku zasilania mogą potrwać dłuższy czas – poinformowały władze Jastrzębia
Policja i straż apelują, by nie zbliżać się do rozlewisk. Porwanie przez nurt grozi śmiercią.