Video

Protesty pod Lidlami w naszym regionie

Dziś w Jastrzębiu, Raciborzu, Rybniku, Wodzisławiu i Żorach protestowali przeciwnicy budowy centrum dystrybucyjnego Lidla w Gietrzwałdzie

Pikiety zorganizowane przed sklepami sieci zgromadziły przedstawicieli środowisk katolickich. Hasła na transparentach, takie jak Gietrzwałd dla pielgrzymów, nie dla śmieci magazynów czy Nie chcemy waszych śmieci jasno wyrażały stanowisko protestujących wobec planów niemieckiej sieci handlowej.

Co planuje Lidl?

Firma Lidl planuje wybudować centrum dystrybucyjne na terenie o powierzchni 40 ha, ok. 800 metrów od gietrzwałdzkiej bazyliki – miejsca objawień Matki Bożej z 1877 roku. Jak zapewnia sieć, inwestycja nie będzie emitować żadnych niekomfortowych zapachów, a odpady będą regularnie przekazywane do recyklingu. Lidl podkreśla, że centrum nie będzie składowiskiem śmieci i ma być dobrym sąsiadem dla lokalnej społeczności.

Nasze obiekty w żadnym stopniu nie emitują do środowiska niekomfortowych zapachów. Ze względu na lokalizację działki w Gietrzwałdzie oraz oddalenie od zwartej zabudowy mieszkalnej, potencjalna działalność naszego centrum dystrybucji będzie komfortowa dla mieszkańców miejscowości – czytamy w oświadczeniu firmy

Zupełnie inaczej do sprawy podchodzi Konfederacja Korony Polskiej – organizator pikiet. Głównym zarzutem jest potencjalne zniszczenie krajobrazu i ekosystemu Doliny Pasłęki, obszaru chronionego krajobrazu. Antoni Górski z Komitetu Obrony Gietrzwałdu podkreśla, że planowane centrum oznacza wycinkę kilometrowej alei klonów oraz znaczącą ingerencję w teren.

Planowane centrum ma być zlokalizowane na 40 ha ziemi i usytuowane w odległości 800 metrów od bazyliki gietrzwałdzkiej. Zniszczony zostanie krajobraz i zniwelowany teren, na którym teraz mogą odpoczywać pielgrzymi – mówi poseł Roman Fritz z Konfederacji Korony Polskiej

Mieszkańcy gminy obawiają się także zanieczyszczenia jeziora i wzmożonego ruchu ciężarówek, które mogą przejeżdżać przez miejscowość nawet 160 razy dziennie.

Gietrzwałd – jak podkreślają pikietujący – to miejsce o szczególnej wadze dla wielu Polaków. Objawienia Matki Bożej w 1877 roku uznane przez Watykan uczyniły wieś jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w kraju. Co roku do miejscowości przybywają tysiące pielgrzymów, by modlić się w ciszy i otoczeniu warmińskiej przyrody. Według protestujących budowa centrum dystrybucyjnego może nieodwracalnie zmienić charakter tego miejsca.

Powiązane artykuły

3 komentarzy

  1. poseł PiS Giżyński jako wiceminister rolnictwa odrolnił 40 ha gruntów rolnych.
    ciekawe jak do tego odniósłby się Nawrocki ?

  2. Srednia wieku protestujacych 65.
    Nie chca zeby w takim miejscu byla praca a najgorzej Lidl nie placi.
    A z czego utrzymuja sie ci protestanci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button