Wiadomości

Rakieta kosmiczna Ariane nad widoczna nad Śląskiem

W nocy nad naszym regionem – podobnie jak nad całą Polską – miało miejsce nietypowe i fantastyczne widowisko

Najnowsza rakieta nośna Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Ariane 6, rozpoczęła swoją misję wczoraj wieczorem, zapewniając Europie dalszy niezależny dostęp do kosmosu i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę. Start rakiety został opóźniony z powodu drobnej usterki. Dla nas ważne jest to, że rakietę było wyraźnie widać nad Górnym Śląskiem.

Z powodu błędnego działania silników widać ją było dwukrotnie – o 23:00 i kilkanaście minut przed 1:00 – mówi nam jeden z naszych Czytelników obeznany w temacie

Rakieta widoczna z obserwatorium w morawskim Brnie

Ariane 6 ma długość 63 metry i średnicę 5,4 metra. Dostępna jest w dwóch wersjach: z dwoma lub czterema boosterami rakietowymi. Wariant z dwoma boosterami ma masę całkowitą 530 ton, natomiast z czterema – 860 ton. Koszt opracowania rakiety wyniósł 3,6 miliarda euro.

Przestrzeń ładunkowa Ariane 6 została zaprojektowana tak, by rakieta była wysoce uniwersalna pod względem masy i rozmiaru wynoszonych ładunków. Może wynosić na orbitę satelity obserwacyjne, naukowe, meteorologiczne, telekomunikacyjne i nawigacyjne. Dzięki specjalnym adapterom można do głównego ładunku dołączać mniejsze satelity, co znacząco obniża koszty.

A Wy widzieliście rakietę?

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button