Wiadomości

Rybnik dostanie 90 000 000 zł! Będzie całkowita przebudowa Mikołowskiej

Na tę wiadomość czekali nie tylko urzędnicy, ale przede wszystkim kierowcy i mieszkańcy. Jedna z głównych ulic Rybnika zostanie wyremontowana

To już pewne, bo Urząd Miasta otrzymał stosowne dokumenty. Dofinansowanie remontu Mikołowskiej będzie jedną z największych inwestycji ostatnich lat.

💥 Mamy to! 💪 Ponad 9️⃣0️⃣ mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na przebudowę ulicy Mikołowskiej! ✌️🇪🇺Jest gotowy most, jest wiadukt, teraz droga! Przebudowa dotyczy odcinka od mostu na rzece Rudzie do granicy Rybnika z Czerwionką-Leszczynami.ℹ️ To trzecia najwyższa unijna dotacja w historii Rybnik.eu – Miasto Rybnik na pojedynczy projekt (po budowie kanalizacji sanitarnej i Drodze Regionalnej) ❗️ Bardzo dziękuję pracownikom urzędu miasta – ludziom, którzy starają się o rozwój naszego miasta – czytamy w komunikacie magistratu

Taka dotacja zapewni kompleksowy remont i przebudowę ul. Mikołowskiej na odcinku od mostu nad Rudą do granicy miasta. Droga zostanie poszerzona i wyposażona w nową konstrukcję. Cały proces zostanie podzielony na dwa etapy, z których pierwszy mamy za sobą:

I: przebudowa 2 obiektów inżynieryjnych (mostu nad rzeką Ruda oraz wiaduktu nad zlikwidowaną linią kolejową przed skrzyżowaniem z ul. Robotniczą) – te prace zostały zakończone w roku 2023.

II: przebudowa drogi na pozostałym odcinku wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym m.in. całkowicie nowa konstrukcja jezdni, budowa odwodnienia drogi, budowa infrastruktury rowerowej wzdłuż całego odcinka, przebudowa i budowa chodników na obszarach zurbanizowanych, przebudowa i budowa oświetlenia na całym odcinku drogi, przebudowa przystanków komunikacji miejskiej, budowa i przebudowa sygnalizacji świetlnych na 2 skrzyżowaniach – etap ten jest planowany do realizacji w latach 2025-2026.

Przeszło 3,5-kilometrowy odcinek ulicy Mikołowskiej, czyli fragment drogi wojewódzkiej nr 925, od lat czekał na gruntowną przebudowę – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Pod względem technicznym miasto było przygotowane od dawna – gotowy był projekt modernizacji drogi oraz pozwolenie na budowę. Głównym problemem pozostawały finanse. Szacunkowy koszt rozbudowy tej drogi, na odcinku od mostu nad Rudą do granicy miasta, znacznie przewyższał możliwości budżetowe miasta. Dlatego jeszcze w 2021 roku, za blisko 900 tys. zł, ulica Mikołowska została doraźnie wyasfaltowana na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sosnową do granicy miasta. Zaś w 2023 udało się  zrealizować wspomniany wyżej ważny etap 1, jakim była budowa nowego wiaduktu nad dawną linią kolejową oraz mostu na rzeką Rudą – dodaje prezydent.

Warto również dodać, że Zarząd Dróg Wojewódzkich aktualnie realizuje inwestycję będącą uzupełnieniem działań Rybnika. Chodzi o przebudowę DW 925 od granicy Rybnika i Czerwionki-Leszczyn aż do Rudy Śląskiej, o czym pisaliśmy między innymi w materiale Macie dużo cierpliwości? Ta droga będzie w remoncie przez 33 miesiące!

Po realizacji obu zadań do końca 2026 r. powstanie jednolity przebudowany ciąg drogowy o długości prawie 30 km umożliwiający sprawną komunikację na osi Rybnik-Czerwionka-Leszczyny-autostrada A1-Orzesze-Ruda Śląska.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button