Wiadomości

Rybnik podnosi opłaty w szkołach o 500%. Przedsiębiorcy: to dla nas wyrok śmierci

Na alarm biją firmy wynajmujące od rybnickich szkół sale na zajęcia. Magistrat wprowadził horrendalne podwyżki

Kilkunastoprocentowa inflacja staje się dla nas powoli codziennością, jednak wzrost miejskich cen zwala z nóg. Przedsiębiorcy, którzy na co dzień korzystają z miejskiej infrastruktury są zrozpaczeni. Ceny najmu z dnia na dzień podskoczyły o kilkaset procent. Chodzi przede wszystkim o organizatorów zajęć pozalekcyjnych i różnego typu kursów.

Prowadzę w różnych szkołach zajęcia dla dzieci, które inaczej pozostałyby bez opieki – mówi Paweł (nazwisko do wiadomości redakcji), przedsiębiorca z centrum miasta. – Organizujemy zajęcia polegające na konstruowaniu różnych maszyn i urządzeń z klocków LEGO. Dla rodziców to duże ułatwienie, bo gdy są w pracy, to dzieci nie muszą same wędrować po mieście na zajęcia pozalekcyjne. To my przyjeżdżamy do nich do szkoły.

I właśnie tu pojawia się problem. Firma organizująca zajęcia pozalekcyjne w szkole musi zapłacić za wynajem sali. Dotychczas jedna godzina kosztowała ok. 30 zł. Od 1 marca – już 75 złotych, co oznacza wzrost o 250%.

To w praktyce wygląda tak, że płaciłem miesięcznie około 500 zł – dodaje Paweł. – Teraz będzie to grubo ponad 1200. Wzrost cen jest szokujący. Rozumiem waloryzację o wskaźnik inflacji, ale 250%???

Nowa umowa z nowymi – dużo wyższymi – stawkami za wynajem sal lekcyjnych na potrzeby dzieci

W moim przypadku jest jeszcze gorzej – dodaje z rezygnacją kolejny przedsiębiorca (pragnie zachować anonimowość) wynajmujący sale na kursy. Organizuję zajęcia w pięciu szkołach. Płaciłem 600 zł, teraz będzie to półtora tysiąca. W moim przypadku to jest pięć szkół, więc z 3000 (5x 600 zł) zrobi się 7500. Praktycznie cały mój zarobek. Zastanawiam się nad likwidacją firmy. Mam nóż na gardle – mówi Właściciel.

Sytuację tę potwierdza rybnicki urząd miasta. Podwyżki są. I to olbrzymie.

14 lutego 2023 r. zostało wydane Zarządzenie nr 109/2023 Prezydenta Miasta Rybnika w sprawie umów najmu i umów użyczenia zawieranych przez dyrektorów oświatowych jednostek budżetowych w Rybniku, które ustanowiło nowe minimalne stawki czynszu za 1 godzinę (tj. 60 minut) wynajmu:
a) sala dydaktyczna – 15 zł netto (poprzednia cena to 5 zł)
b) pracownia specjalistyczna – 20 zł netto (poprzednia cena to 10 zł)
c) sala audiowizualna – 20 zł netto (poprzednia cena to 10 zł)
d) pracownia komputerowa – 25 zł netto (poprzednia cena to 10 zł)
e) sala gimnastyczna – 20 zł netto (poprzednia cena to 10 zł)

– poinformowała nas Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa UM Rybnik

Jeszcze gorzej wygląda sprawa z klubami sportowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność sportową, bo tu cena najmu sali gimnastycznej skoczyła z symbolicznej złotówki za godzinę do już nie symbolicznych 5 zł. Wzrost o 500% pomnożony przez kilkadziesiąt godzin w miesiącu może oznaczać poważne ograniczenia zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży. To dla nas poważne utrudnienie w codziennej działalności – mówi szef Uczniowskiego Klubu Sportowego Jedynka Rybnik.
Co na to magistrat?

Podwyżka cen związana jest z rosnącymi kosztami pracowniczymi (rosnąca płaca minimalna sprzątaczek) oraz podwyżką kosztów ogrzewania i energii elektrycznej – dodaje Rzecznik Prasowa

Przedsiębiorcy zapowiadają, że nie złożą broni i mają zamiar napisać do Prezydenta Piotra Kuczery petycję o obniżenie cen. Do sprawy będziemy wracać.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button