Rydułtowy, których już nie ma…

Kilka dni temu informowaliśmy Was o wywiezieniu w nieznanym kierunku łóżek z likwidowanego rydułtowskiego szpitala. Dziś chcemy Was zabrać w podróż w czasie po dawnych Rydułtowach
Szpital w Rydułtowach, placówka o wielkiej wartości historycznej i medycznej dla regionu, na razie nie doczekał się choćby symbolicznego upamiętnienia. A szkoda, bo historia dawnego Szpitala Miejskiego w Rydułtowach sięga końca XIX wieku, kiedy to Górnośląska Spółka Bracka podjęła decyzję o jego budowie. Prace rozpoczęto w 1896 roku, a pierwsze oddziały otwarto cztery lata później. W pierwszym etapie powstał pawilon główny oraz kilka budynków gospodarczych.
Szpital był ściśle związany z rozwojem górnictwa na Górnym Śląsku. Trafiali do niego głównie górnicy poszkodowani podczas pracy pod ziemią, ale pomocy nie odmawiano nikomu, kto jej potrzebował. W kolejnych latach szpital przechodził modernizacje i stopniowo się powiększał, stając się kluczową placówką medyczną dla Rydułtów i okolicznych miejscowości.

Powyżej personel i członkowie rydułtowskiej Lecznicy Brackiej w roku 1921. Poniżej centrum Rydułtów z widokiem w stronę kościoła. Rydułtowski szpital kryje się oczywiście po lewej stronie.


U góry jeszcze jeden widok na obecną ulicę Ofiar Terroru i ukryty za drzewami szpital… A poniżej panorama z ul. Traugutta (wówczas Strasse der S.A.) z roku 1941. Widać szpital (po prawej), zaś na lewo od niego kościół i trzy charakterystyczne kominy rydułtowskij gruby.

Warto dodać, że podczas II wojny światowej szpital został przygotowany do ewakuacji. We wrześniu 1939 roku pacjenci, którzy mogli, zostali zwolnieni do domów, a czynne pozostało jedynie ambulatorium. Placówkę ponownie otwarto w czerwcu 1940 roku pod zarządem niemieckiej Spółki Brackiej. W styczniu 1945 roku szpital ponownie przygotowano do ewakuacji, lecz 4 lutego budynek ucierpiał w wyniku bombardowania radzieckiego. Blok operacyjny został zniszczony, a prowizoryczną salę operacyjną urządzono w piwnicy pawilonu głównego. Szpital wówczas był nie byle jaką placówką, bo w Rydułtowach w roku 1917 dr Georg Nepilly – ówczesny dyrektor szpitala – uruchomił gabinet rentgenowski – jeden z pierwszych w Europie. Było to przełomowe wydarzenie, które pozwoliło na skuteczniejszą diagnostykę i leczenie pacjentów. W pierwszym roku działalności wykonano w Rydułtowach 177 zdjęć RTG, a do 1933 roku liczba ta wzrosła do 402. W kolejnych latach pracownia zaczęła obsługiwać nie tylko miejscowy szpital, ale także pacjentów z Wodzisławia Śląskiego, Raciborza i – od końca lat 60. – Jastrzębia-Zdroju. Rozwój placówki sprawił, że w 1971 roku zatrudniono pierwszych lekarzy radiologów – Krystynę Kosteczko i Piotra Kontnego. Po licznych apelach mieszkańców, na budynku odsłonięto w roku 2016 tablicę pamiątkową, która przypomina o bogatej historii tego miejsca i jego znaczeniu dla lokalnej społeczności.
