Wiadomości

Sierpień 80 jednak miał rację? Nagły zwrot w JSW

Od niemal tygodnia wrze w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie górnicy nie zgadzają się z zasadami wypłat nagrody rocznej

O tej sprawie w ciągu ostatnich dni pisaliśmy kilkukrotnie. Chodzi o nagrodę roczną wypłacaną pracownikom JSW. Sęk w tym, że ZZ Sierpień 80 i duża część zatrudnionych uważa, że zasady są niesprawiedliwe, ponieważ dyrektorzy poszczególnych zakładów mają prawo obniżyć wysokość nagrody w przypadku, gdy pracownik przebywał np. na zwolnieniu lekarskim lub udzielono mu urlopu okolicznościowego. Sierpień 80 zorganizował między innymi pikietę w tej sprawie, o której pisaliśmy w artykule „Umarła ci matka??? Nie dostaniesz premii!” Nadal gorąco w JSW. Tzw. Reprezentatywne Związki Zawodowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej odpierały zarzuty i w ostrych słowach sprzeciwiały się stanowisku Sierpnia 80.

Chamskie obrażanie Reprezentatywnych Związków Zawodowych i ich przedstawicieli przy pomocy bezczelnych kłamstw, manipulacji i intryg, pseudo działaczom Sierpnia 80 nie pomoże.

Z Koziołkiem możecie podróżować przez całą Polskę i pokazywać jakimi jesteście draniami.

Załatwcie sami wreszcie coś dla pracowników JSW, wy końskie łby – napisano na fanpejdżu JSW Związki

Nagły zwrot akcji nastąpił dziś wczesnym popołudniem, bo Reprezentatywne Związki Zawodowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej nagle poinformowały, że zasady przyznawania nagród są… nieprawidłowe. Mało tego, okazało się także, że zażądały od szefostwa JSW S.A. zmiany tychże zasad, na co Zarząd Spółki zgodę wyraził.

Dziś w południe odbyło się spotkanie Reprezentatywnych Związków Zawodowych z Zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.
Najważniejsze ustalenia zawarte w Protokole po tym spotkaniu, to decyzja o wypłacie skorygowanych wartości wynikających z naliczenia do absencji ujmujących premie motywacyjną, dniówek z tytułu krwiodawstwa i urlopów okolicznościowych. Dniówki te zostaną ponownie naliczone, a ich wypłata nastąpi 10 sierpnia 2023 roku. Krew oraz urlop okolicznościowy nie może umniejszać nagród motywacyjnych w przyszłości.
W związku z zamiarem obciążenia JSW podatkiem od nadmiernych zysków za 2022 rok jako jedynej spółki w branży węglowej żądamy wypłacenia pracownikom spółki 15 % netto wartości kwoty przeznaczonej na ten podatek! Żądanie to kierujemy do Marek Wesoły – Sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Zarządu JSW S.A.
Jedni bawią się w akcje rezygnację i pikniki, My jak jak zawsze działamy i to konkretnie. Tu nic się nie zmieni.
Ogromny APEL do reszty organizacji związkowych, o wsparcie i udział w zamierzonej manifestacji w Warszawie w ramach wniesionego żądania 15% dla załogi.

Wygląda więc na to, że gorąca atmosfera została nieco schłodzona… Ale czy temperatura znów wzrośnie w związku z planowanymi protestami w Warszawie? Do sprawy będziemy zapewne jeszcze wracać.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button