Wiadomości

Śmierć w szpitalu Jastrzębiu. Lekarka z zarzutami, bo nie pomogła pacjentowi

Do poważnego błędu medycznego doszło w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, za co – według prokuratury – odpowiedzialność ponosi lek. Małgorzata F.

Według ustaleń śledczych lekarka nie wyszła do pacjenta skarżącego się na ból w klatce piersiowej, co przyczyniło się do jego śmierci. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała już akt oskarżenia przeciwko niej do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju.

Incydent miał miejsce 17 marca ubiegłego roku. Pacjent Tomasz Ch. został przewieziony do Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 przez zespół ratownictwa medycznego. Na miejscu wykonano rutynowy triage. Jako główny objaw pacjent zgłaszał ból w klatce piersiowej. Małgorzata F., będąca tego dnia na dyżurze, zleciła telefonicznie przeprowadzenie EKG, pobranie krwi oraz podłączenie kroplówki, ale sama nie zbadała pacjenta osobiście.

Prokurator Karina Spruś, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, wyjaśniła, że doktor Małgorzata F. nie kontaktowała się bezpośrednio z Tomaszem Ch., lecz przekazała wszystkie instrukcje przez telefon. Po uzyskaniu wyników badań – również telefonicznie – zdecydowała o wypisaniu pacjenta do domu.

Niestety zaraz po opuszczeniu szpitala Tomasz Ch. przewrócił się i stracił przytomność. Personel medyczny obecny na miejscu natychmiast podjął reanimację, którą kontynuowano ponownie w izbie przyjęć. Pomimo intensywnych działań pacjenta nie udało się uratować. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu było rozwarstwienie aorty wstępującej z jej pęknięciem i następczym krwotokiem wewnętrznym.

Ekspert powołany w tej sprawie stwierdził, że postępowanie Małgorzaty F. było niezgodne ze standardami medycznymi, ponieważ ani nie przeprowadziła ona osobiście badania pacjenta, ani nie przeprowadziła diagnostyki w celu wyjaśnienia przyczyn silnych dolegliwości bólowych zgłaszanych przez Tomasza Ch. W związku z tym postawiono jej zarzuty narażenia pacjenta na niebezpieczeństwo (art. 160 par. 2 k.k.) oraz nieumyślnego spowodowania śmierci (art. 155 k.k.) w zw. z art. 11 par. 2 k.k.

Decyzją Sądu Okręgowego w Gliwicach wobec podejrzanej zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia wykonywania zawodu lekarza.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button