Wiadomości

STOPLidl. Mieszkańcy ROW protestują, sieć reaguje

Dziś w całej Polsce – także w naszym regionie – odbywają się protesty w ramach ogólnopolskiej akcji #StopLidl

Mieszkańcy i aktywiści wyrażają sprzeciw wobec planowanej budowy centrum dystrybucyjnego sieci Lidl w Gietrzwałdzie – miejscowości znanej z objawień maryjnych i uznawanej przez wielu za duchowe serce Warmii. W Rybniku protesty odbyły się m.in. pod sklepami Lidl przy ul. Kotucza i ul. Żorskiej. Oprócz tego pikietowano w w Mikołowie, Orzeszu, Jastrzębiu, Żorach i Wodzisławiu.

Nie dla centrum dystrybucyjnego w Gietrzwałdzie – usłyszeliśmy

To nie jest hala, a ogromna inwestycja planowana na kilkunastu hektarach terenu, który ma wyjątkowe znaczenie duchowe i przyrodnicze. Nie sprzeciwiamy się samej sieci Lidl, ale nie chcemy, by w takim miejscu pojawiły się betonowe konstrukcje, tiry i ciągły hałas. Gietrzwałd to miejsce szczególne, związane z jedynymi w Polsce objawieniami maryjnymi uznanymi przez Kościół. Dla wielu z nas to ziemia święta. Jak można pozwolić, by tuż obok stanęło wielkie centrum dystrybucji? Przecież ta dystrybucja spożywki to, naszym zdaniem, tylko zasłona dymna.

Planowana inwestycja Lidla miałaby zająć powierzchnię ponad 40 hektarów. To właśnie jej skala oraz lokalizacja – w sąsiedztwie terenów chronionych w ramach sieci Natura 2000 oraz szlaków pielgrzymkowych, takich jak Szlak Jakubowy – budzą największe kontrowersje.

Niezwykle oburzający rozmiar bezprawia, towarzyszący poszczególnym etapom przygotowań do wbicia pierwszej łopaty na urodzajnym polu, skala zniszczeń przyrody, wymierzonych wobec rejonu Natura 2000 i otuliny Krajobrazu Chronionego Doliny Rzeki Pasłęki, oraz oczywiście bardzo szkodliwy wpływ dziesiątków tirów każdego dnia na miejsce pielgrzymkowe, Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie, związane ściśle z odzyskaniem niepodległości przez Polskę , powodują, że nie możemy być obojętni.
Stanęliśmy w obronie Gietrzwałdu i miejsca Maryjnych objawień oraz urodzajnej polskiej ziemi po raz kolejny, aby upomnieć się o uszanowanie przez zarząd niemieckiego Lidla polskiej urodzajnej ziemi, historii, kultury i katolickiej wiary.
Koncern w sposób haniebny usiłuje dokonać nieodwracalnych zniszczeń w Gietrzwałdzie, wykorzystując także niestety uległych włodarzy po polskiej stronie np. wójta gminy Gietrzwałd, który nie domagał się oceny wpływu molocha Lidla na środowisko, czy wiceministra rolnictwa z PISu, który odrolnił wysokiej klasy ziemię uprawną.
Mówimy zatem zdecydowanie NIE!! dla magazynowania 150 tysięcy ton odpadów (w tym ponad 3000 bardzo toksycznych) w Gietrzwałdzie.
Czy Lidl będzie nadal dążył do zniszczenia Gietrzwałdu?? My nie ustajemy! Następne protesty odbędą się 14 czerwca
– powiedziała w rozmowie z nami Anna Kubica, jedna z liderek protestu

Wśród argumentów przeciwników inwestycji pojawiają się również obawy dotyczące wpływu na środowisko i krajobraz kulturowy. Padają porównania do miejsc takich jak Lourdes czy Medjugorie, gdzie – jak twierdzą protestujący – nikt nie dopuściłby do podobnych inwestycji. Inicjatywa #StopLidl to – jak podkreślają protestujący – nie tylko uliczne manifestacje. Komitet Gietrzwałdzki złożył już dwa wnioski do sądu: jeden dotyczący pozwolenia na budowę, drugi decyzji środowiskowej. Jak zapowiadają przedstawiciele Komitetu, działania prawne będą kontynuowane.

Po zapowiedzi pikiet, która pojawiła się w mediach, głos zabrała Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR Lidl Polska, przesyłając do oświadczenie, które publikujemy w całości:

W związku z trwającymi działaniami mającymi na celu uzyskanie rozstrzygnięć administracyjnych, obecnie nie prowadzimy żadnych prac związanych z potencjalną inwestycją Lidl Polska we wskazanej lokalizacji.

Chcemy podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby potencjalnie powstać centrum dystrybucji Lidl Polska. Główną funkcją tego obiektu byłaby dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum obsługiwałoby wyłącznie polskie sklepy naszej sieci.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska. Każde z nich pozwala na komfortową pracę ponad 1000 osób w regionie, a w samych centrach dystrybucji powstaje każdorazowo 200-250 nowych miejsc pracy. Naszym celem jest, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki któremu hale magazynowe są bezpieczne oraz ciche. Stosowane w naszych budynkach ekologiczne technologie pozwalają na znaczne zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne.

W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów. Stanowią one miejsca przeładunkowe dla surowców, takich jak makulatura, folia, puszki czy butelki PET, które przekazujemy wyspecjalizowanym firmom zajmującym się recyklingiem. Dokładna ilość opakowań kaucyjnych może być jedynie szacowana, gdyż system kaucyjny jest nadal w fazie projektowania. Takie prognozy zostały uwzględnione już przy planowaniu centrum dystrybucyjnego, w ramach przygotowań do startu systemu kaucyjnego.

W całej naszej działalności dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie. Dzięki takim rozwiązaniom wspieramy działania na rzecz ochrony klimatu, a co za tym idzie – troszczymy się o nasze środowisko.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button