Wiadomości

Świerklany staną. Fala protestów przeciw UE w Europie i w naszym regionie

To już prawdziwie masowa fala. Po licznych strajkach w Europie Zachodniej przyszła pora na ROW. Na ulice wychodzą i rolnicy, i myśliwi

Przypomnijmy: od kilkudziesięciu dni rolnicy w krajach UE wychodzą na ulice i żądają m.in. całkowitej rezygnacji z unijnego Zielonego Ładu obawiając się skutków jego wprowadzenia. Nie chcą np. regulacji w sprawie ugorowania 4 proc. gruntów, domagają się też zakazu importu niektórych towarów z Ukrainy i zaostrzenia kontroli tych wjeżdżających na teren Unii. Do tych postulatów rolnicy z różnych krajów dokładają kolejne, specyficzne dla ich rynku problemy do rozwiązania. Rolnicy np. z Francji walczą o sprawy podatkowe, a w Holandii o krajowy program redukcji hodowli, w Grecji zaś o pomoc po powodzi, w Polsce natomiast o utrzymanie hodowli zwierząt futerkowych.

Dziś dołączyli do nich polscy rolnicy i myśliwi. W naszym regionie protest będzie miał miejsce w Świerklanach między godziną 12:00 a 16:00. Komunikat w tej sprawie wystosowała już rybnicka policja:

Największe utrudnienia w ruchu wystąpią w godzinach 12:00-16:00 na węźle Świerklany przy autostradzie A1, Rybnik, ulica Żorska. W związku z powyższym zachęcamy do wybierania alternatywnych tras oraz unikania podróży, gdy nie jest to konieczne, oraz o zrozumienie oraz cierpliwość na drogach. 

Myśliwi się „obudzili” i wspierają rolników – mówi Tomasz Pieczonka, myśliwy i koordynator protestu w Świerklanach.

Jakie będą konsekwencje protestów? Do sprawy jeszcze wrócimy.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button