Wiadomości

Tak przemija chwała tego świata. Znika jeden z symboli Smolnej

Niemal 120 lat istnienia, historyczna wartość i jednocześnie piękny budynek. Rozpoczęła się rozbiórka kamienicy na Hallera

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o zamknięciu części ul. Gen. Hallera pomiędzy Plazą a ul. Wiejską w związku z planowanym rozpoczęciem rozbiórki. Dziś stało się to faktem. W przeszłość odchodzi kawał historii miasta. Jest to zresztą jeden z nielicznych budynków, który powstał przed przyłączeniem dzielnicy Smolna do Rybnika w roku 1907 (budowę ukończono 3 lata wcześniej). Ciekawe są też losy danych adresowych kamienicy. Powstała, gdy ta część obecnej drogi nie miała nazwy, od 1907 r. była to Schlachthausstrasse (ul. Rzeźnicza; od rzeźni miejskiej położonej nad Nacyną na przeciw obecnego targowiska). Po roku 1922 nosiła nazwę Gen. Hallera, w latach 1939-45 wrócono do nazwy niemieckiej, w latach PRL była to ul. Juliana Marchlewskiego, a od roku 1990 ponownie jest to ul. Gen. Hallera.

Szkoda tej kamienicy. Naprawdę, aż się chce płakać – mówi w rozmowie z nami architekt i miłośnik historii Rybnika Jacek Kamiński. -Myślę, że można było ją uratować.

I rzeczywiście naprawdę żal patrzeć na znikający budynek. Czy był do uratowania? Już wkrótce tylko u nas pełny zapis rozmowy z Jackiem Kamińskim; postaramy się też uzyskać odpowiedź od PINB.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button