Historia

Tak wyglądało przekazanie Rybnika Polsce. 3 lipca 1922 r.

Unikalne zdjęcie prezentujemy dzięki uprzejmości Muzeum Śląskiego i fanpejdża Rybnik na starej fotografii. Zobaczcie, kogo na nim uwieczniono

A widać tu nie byle kogo. Jest miedzy innymi pułkownik Demetrio Asinari di Bernezzo (armia włoska, czwarty z lewej), kapitan Lalanne (armia francuska, pierwszy z lewej) i kapitan Walting (armia brytyjska, na prawo od pułkownika di Bernezzo) oraz kontroler powiatowy Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku w Rybniku i jego zastępcy. Przemawiają oni podczas ceremonii podpisania aktu przekazania powiatu rybnickiego państwu polskiemu po zakończeniu podziału ziem górnośląskich między Polską a Niemcami, 3 lipca 1922 r. Jest godzina 11:00 i wszyscy zgromadzeni stoją przed budynkiem Komendy Policji na rynku w Rybniku.

Na zdjęciu widoczni są także przedstawiciele władz polskich: Alojzy Prus, polski działacz niepodległościowy z Rybnika (bezpośrednio za stołem i krzesłem), dr Marian Różański (wysoki mężczyzna z bródką), wojewoda śląski Józef Rymer (łysy mężczyzna z rękami na plecach), Alojzy Pawelec, polski działacz niepodległościowy z Wodzisławia i przyszły senator RP (twarz widoczna między Różańskim i Rymerem) – opisują zdjęcie pracownicy Muzeum Śl.

Dla nas jednak najważniejszy jest burmistrz Rybnika Władysław Weber (to łysawy pan po prawej z melonikiem i rękawiczkami w ręku). W tłumie stoją też polscy policjanci. Fotografię wykonano równo 102 lata temu.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button