Wiadomości

To był cudowny tydzień (FOTOGALERIA)

Przedstawiciele 4 krajów gościli w zespole szkolno-przedszkolnym nr 3 w Rybniku

Na zaproszenie nauczycieli i uczniów ochojska placówka oświatowa gościła – w ramach realizowanego przez międzynarodowego projektu Erasmus+ Becoming European Ecocitizens – partnerów z Włoch (Istituto Secondario di Primo Grado Petrarca Padre Pio San Severo), hiszpańskiej Teneryfy (Colegio La Salle La Laguna), Portugalii (Agrupamento de Escolas de Aljustrel) i Węgier (Csongrádi Batsányi János Gimnázium és Kollégium). Nie dotarli niestety goście z Turcji.

To był cudowny tydzień, pełen niezapomnianych wrażeń, wspaniałej atmosfery, pozytywnych emocji, przyjaźni, współpracy i dobrych relacji, czyli tego, czego potrzeba w dzisiejszej edukacji. Pomimo ogromu pracy, intensywności, czasem wielkiego zmęczenia – było warto. Tematyka, którą realizowaliśmy oscylowała wokół ekologii, zanieczyszczeń, smogu oraz zdrowego stylu życia – mówią organizatorzy

Dodatkowo uczniowie i nauczyciele zajęli się też tematem troski o pszczoły, gdyż akronim tytułu tego projektu tworzy w języku angielskim słowo pszczoła (BEE). W ciągu kilku dni pobytu zagraniczni goście wraz z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego realizowali wspólnie różne działania, a mianowicie:

– warsztaty pszczelarskie,
– zwiedzanie najważniejszych miejsc Rybnika;
– spotkanie z Prezydentem Piotrem Kuczerą;
– wejście na południową wieżę bazyliki św. Antoniego;
– smakowanie potraw kuchni polskiej i śląskiej;
– zwiedzanie Krakowa;
– udział w pokazach artystyczno-cyrkowych;
– współzawodnictwo sportowe i dzień promocji zdrowia;
– zwiedzanie kopalni Guido wraz ze zjazdem pod ziemię na poziom 320;
– sadzenie kwiatów, stworzenie wspólnego kącika przyjaznego pszczołom;
– udział w festynie rodzinnym dla całej szkolno-przedszkolnej społeczności Ochojca;
– dyskoteka;

Warto dodać, że ogromnym sukcesem okazał się być dzielnicowy festyn. Jak podkreślają organizatorzy był to strzał w dziesiątkę.

Zarówno frekwencja, jak i komentarze uczestników wskazują na potrzebę kontynuacji takich działań. Na uczestników festynu czekało wiele atrakcji oraz kulinarnych doznań – były dmuchańce, place zabaw, trampoliny, malowanie dziecięcych buzi, zaplatanie kolorowych warkoczyków, zawody sportowe, stacje zadaniowe, piłkarskie miasteczko, niezwykle ciekawe pokazy akcji strażackich w wykonaniu OSP Ochojec ), ciasta, owoce, grillowane kiełbaski (ojcowie naszych uczniów dzielnie dbali, by były pyszne), żurek i bigos (ekipa kuchenna ZSzP3 – szacun!), loteria fantowa z ogromem nagród (wielkie dzięki sponsorom), lody, wata cukrowa, popcorn i wiele, wiele innych. Sukces festynu był możliwy dzięki współpracy i wytężonej pracy zarówno rodziców, jak i nauczycieli i pracowników szkoły. Wracając do międzynarodowego charakteru tego tygodnia – nasi goście wyjechali do swoich domów szczęśliwi, zadowoleni i żegnając się powtarzali, że nigdy wcześniej nie doświadczyli takiej gościnności, serdeczności i otwartości jak u nas.

Organizatorzy raz jeszcze więc dziękują wszystkim zaangażowanym w te działania – uczniom, absolwentom, ich rodzicom, rodzinom, które przyjęły gości pod swój dach, moim nauczycielom i pracownikom.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button