Publicystyka

„To referendum to psucie demokracji”. Kandydaci mówią o głosowaniu

Coraz bliżej wybory, ale coraz bliżej też referendum, które odbędzie się dokładnie w tym samym terminie. Zapytaliśmy chętnych do objęcia senackiego fotela, jakich odpowiedzi w nim udzielą

W okręgu nr 70 obejmującym Rybnik, powiat rybnicki oraz powiat mikołowski o mandat senatorski ubiega się czterech kandydatów:
a) Andrzej Fojcik (Konfederacja)
b) Mirosław Małek (Polska 2050)
c) Piotr Masłowski (Trzecia Droga)
d). Wojciech Piecha (PiS)

Pytani o odpowiedzi, których udzielą 15 października, kandydaci ci stwierdzili co następuje (zachowujemy pisownię oryginalną):

a) Andrzej Fojcik
Pytanie 1. Nie jestem za pełną wyprzedażą strategicznych z punktu widzenia Państwa Polskiego przedsiębiorstw z takich branży jak np energetyka , czy przemysł wydobywczy. Jak najbardziej możemy się zgodzić na udział w ich własności inwestorów z zagranicy choćby po to ażeby zapewnić im np dostęp do nowych technologii czy środków na rozwój i rozbudowę , natomiast pakiet kontrolny powinien pozostać zawsze w Polskich rękach.
Pytanie 2. Osoby które już oszczędzają na swoją emeryturę w ZUS powinny mieć możliwość przejścia na emeryturę według zasad obowiązujących w czasie kiedy zaczęły do niego wpłać składki. Natomiast pozostałe osoby powinny mieć możliwość zdecydowania same o sobie czy chcą skorzystać usług ZUSu czy zatroszczyć się o swoją emeryturę w inny sposób.
Pytanie 3. Jeśli ta bariera na obecną chwilę spełnia swoją funkcję to nie powinno się jej demontować. Jeśli zaś zagrożenie nielegalną migracją ze strony Białorusi minie to nie widzę sensu jej utrzymywać tym bardziej że sam jej widok przypomina nam smutne czasy zimniej wojny i muru Berlińskiego jako jednego z jej niechlubnych symboli.
Pytanie 4. Jestem przeciwny przymusowej relokacji migrantów. Europa zamiast masowo wpuszczać a później relokować migrantów powinna się bardziej zaangażować w zwalczanie przyczyn tego nielegalnego procederu , poprzez intensyfikację działań dyplomatycznych na rzecz światowego pokoju oraz poprzez wsparcie w rozwoju tych krajów z których obecnie ludzie Ci są zmuszeni z przyczyn ekonomicznych lub politycznych uciekać. Ci zaś migranci którzy już znaleźli się w Europie powinni wiedzieć że będą mogli zostać pod warunkiem że uszanują i dostosują się do prawa, kultury i obyczajów swoich nowych gospodarzy, w przeciwny wypadku powinni się liczyć z bezwzględnym nakazem powrotu do swojej Ojczyzny.

b) Mirosław Małek
Nie powiem jak odpowiedzieć na pytania, ponieważ to, co zaproponowała władza, to nie jest referendum. To jest plebiscyt, który ma dać legitymację władzy. Chciałbym, żeby mnie dobrze zrozumiano: z wyjątkiem pytania o rzekomą „wyprzedaż majątku państwowego”, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością gospodarczą Polski, pozostałe trzy kwestie są ważne dla Polski i dla Europy. Białorusią rządzi totalitarny władca, imigracja do Europy jest poważnym problemem społecznym i ekonomicznym, a wiek emerytalny to w zasadzie pytanie o przyszłość całego systemu emerytalnego w Polsce. Tylko że na powyższe kwestie nie ma prostej odpowiedzi ani recepty, bo są to bardzo skomplikowane procesy. Celowo używam słowa „kwestie”, a nie „pytania referendalne”, ponieważ pytania zaproponowane przez rząd są po prostu bezsensowne. One nawet nie są poprawnie stworzone z punktu widzenia warsztatu badania opinii społecznej. Za tak postawione pytania w kwestionariuszu badawczym, student socjologii dostałby dwóję. Dlaczego? Bo są tendencyjne i de facto zawierają w sobie odpowiedź. Powtarzam: to jest plebiscyt poparcia dla obecnej władzy, nie referendum. Co zrobię? Odmówię przyjęcia karty referendalnej i w ten sposób nie wezmę udziału w plebiscycie.

c) Piotr Masłowski
Nie mam zamiaru brać kart i brać udziału w psuciu demokracji. Domagamy się ścisłego rozdziału kampanii wyborczej i kampanii referendalnej! Polska 2050 Szymona Hołowni złożyła wniosek do PKW o wydanie wykładni w sprawie zaplanowanego na październik referendum. Jak przekonywał Szymon Hołownia w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej w Białymstoku – “nie może być wątpliwości z jakiego budżetu kampania parlamentarna i referendalna są finansowane. Jeżeli te dwie sfery będą się przenikać, to będziemy mieć do czynienia z nielegalnym finansowaniem kampanii parlamentarnej”. We wniosku, który złożyli pełnomocnik wyborczy Trzeciej Drogi Stanisław Zakroczymski, wspólnie z kandydatami Polski 2050 Szymona Hołowni do parlamentu, Michał Kobosko i adwokat Paweł Śliz, znalazły się trzy postulaty:

  • zakaz prowadzenia kampanii referendalnej dla kandydatów startujących w wyborach parlamentarnych.
  • Dopuszczenie do udziału w kampanii referendalnej partii, które nie uzyskały 3% poparcia w poprzednich wyborach parlamentarnych.
  • Rozdzielenie spisu wyborców do wyborów parlamentarnych i referendum.

Referendum to jedno z najważniejszych narzędzi demokracji bezpośredniej. Instrumentalne wykorzystanie go jako narzędzia kampanii wyborczej to psucie naszego systemu i kpina z obywatelek i obywateli. Liczymy, że PKW przychyli się do naszego wniosku.

4. Wojciech Piecha nie przesłał nam odpowiedzi;

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button